O krok bližšie k solárnej energii z vesmíru: Ambiciózny projekt z Číny je popredu o tri roky

Vedci úspešne demonštrovali bezdrôtový prenos energie v mikrovlnnej forme. Ich práca sa však len začína.

Čína úspešne demonštrovala bezdrôtový prenos energie
Zdroj: Xidian University, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Solárny panel vo vesmíre by podľa odhadov dokázal generovať až osemkrát viac energie, ako solárny panel na Zemi. Vo vesmíre sa totiž nenachádzajú oblaky blokujúce slnečné svetlo a solárny panel môže fungovať naplno po celý čas. Problém ale nastáva, ak chceme získanú energiu poslať na Zem.

Vesmírne solárne panely by sa museli nachádzať na geosynchrónnej obežnej dráhe, ktorá sa nachádza približne 36-tisíc km nad povrchom. To by solárnemu panelu umožnilo viac-menej ostať na jednom mieste, píše New Atlas. Hoci vesmírne solárne panely dokážu generovať energiu, tá je zbytočná, ak vedci nenájdu spôsob, ako ju „vysielať“ na Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumy bezdrôtového prenosu energie však stále pokračujú a odborníci veria, že ľudstvo už čoskoro bude schopné vyrábať energiu mimo našej planéty. Vedci z univerzity v čínskom meste Xi’an pracujú na zariadení, ktoré by dokázalo posielať energiu na diaľku. Vo svojom experimente úspešne demonštrovali bezdrôtový prenos mikrovlnnej energie na vzdialenosť 55 metrov.

Toto zariadenie je prvým svojho druhu, ktoré dokáže sledovať Slnko, koncentrovať svetlo, pretvoriť ho na elektrinu, vysielať energiu v mikrovlnnom spektre a následne túto energiu zachytiť ďalšou anténou. Vedci z univerzity v Xi’an tvrdia, že ich projekt je popredu o celé tri roky.

Energia z vesmíru

Vrchná časť štruktúry drží súbor tanierov, ktoré slúžia ako satelity. Zachytávajú slnečné svetlo, pretvárajú ho na energiu a následne posielajú na Zem, kde energiu zachytáva špeciálna anténa. Hoci ide o prelom v oblasti solárnej energie z vesmíru, vedci si plne uvedomujú, že 55 metrov je oproti vzdialenosti geosynchrónnej obežnej dráhy nič. V tlačovej správe univerzity sa píše že efektívne získavanie solárnej energie z vesmíru si vyžaduje úsilie niekoľkých generácií.

Ak by v budúcnosti vedci vytvorili vesmírne solárne panely, ktoré by vysielali energiu späť na Zem, pozemný prijímač by musel mať priemer niekoľkých kilometrov. Na prenose energie prostredníctvom mikrovĺn pracujú aj ďalšie spoločnosti, no tie sa snažia nájsť uplatnenie priamo na povrchu Zeme. Novozélandská spoločnosť Emrod navrhuje nahradiť bezdrôtovým prenosom elektrické vedenia nachádzajúce sa v komplikovanom teréne.

Vesmírne solárne panely by mohli v budúcnosti nájsť využitie napríklad aj na Mesiaci. Tam by solárna energia dokázala udržať rovery pri živote počas dlhej lunárnej noci. Koncept solárnej energie z vesmíru je starý približne sto rokov, no v dobe jeho vzniku sa považoval skôr za sci-fi, než niečo skutočné. Dnes sa hovorí o ťažbe zdrojov na povrchu Mesiaca, či asteroidov, no odborníci tvrdia, že solárna energia bude s najväčšou pravdepodobnosťou prvý vesmírny zdroj, ktorý si z vesmíru prinesieme.

K vesmírnej solárnej energii ale vedie ešte dlhá cesta. Vedci musia nájsť spôsob, ako vybudovať vo vesmíre veľké štruktúry a následne zistiť, ako získanú energiu dostať na Zem bez toho, aby sa väčšina z nej stratila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre