SpravodajstvoVeda a výskum

Nový výskum vyvracia zaužívanú teóriu: Mozog a chrup našich predkov sa nevyvíjal rovnako a toto je dôvod prečo

Dlhé roky prevládalo presvedčenie, že medzi vývojom mozgu, používaním nástrojov a veľkosťou chrupu existuje jednoduchý vzťah.

Do evolúcie človeka vedci dokážu nahliadať čoraz hlbšie a aj výskum z George Washington University prináša nové odpovede ohľadom toho, ako sa naši predkovia postupom času vyvíjali.

Vo svojej novej práci vedecký tím poukazuje na rozdiely v evolúcii mozgu našich predkov a ich chrupu. Vysvetľujú, že zatiaľ čo mozog sa vyvíjal naprieč odlišnými druhmi Homo iným tempom, zuby sa vyvíjali podobne rýchlo. To naznačuje, že za evolúciou týchto dvoch častí ľudského tela stoja iné ekologické alebo behaviorálne faktory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia napáda akceptovanú teóriu o tom, že za zmenšením zubov stojí vývoj väčšieho mozgu. Výskumníci sa v minulosti domnievali, že väčší mozog znamenal väčšiu inteligenciu a schopnosť výroby jednoduchých kamenných nástrojov. Tie predkovia využívali aj na spracovanie potravy a tým pádom už nepotrebovali až tak veľké a silné zuby na žuvanie. Nové dôkazy ale naznačujú, že prví ľudia mali väčší mozog ešte predtým, než sa ich chrup zmenšil. Zároveň ale poukazujú na to, že predkovia dokázali vyrobiť jednoduché nástroje aj keď bol ich mozog relatívne malý.

„Objavy prezentované v štúdii naznačujú, že mimoriadne jednoduchý vzťah medzi veľkosťou mozgu, schopnosťou používať nástroje a veľkosťou chrupu, nemusí byť správny. Evolúciu totiž ovplyvňovalo množstvo komplexných scenárov,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Aida Gómez-Robles.

Počas výskumu autori štúdie analyzovali osem odlišných druhov človeka. Dokázali identifikovať aj rýchlo sa vyvíjajúce druhy, no čo je podstatnejšie, objavili jasné rozdiely medzi evolúciou zubov a evolúciou mozgu. Ak by sa akceptované teórie mali potvrdiť, tím by si všimol rovnaké tempo evolúcie oboch častí tela. Autori štúdie teda tvrdia, že za evolúciu zubov môže iná sada faktorov, ako za evolúciu mozgu v našich predkoch.

„Ak sa z niečoho stane zaužívaná pravda, netrvá dlho a stane sa z toho dogma. Teória o prepojenej evolúcii chrupu a mozgu sa po tejto ceste rútila závratným tempom, no našťastie sa nám ju podarilo včas zastaviť,“ tvrdí Bernard Wood, spoluautor štúdie.

Akceptované, no nesprávne teórie

Čo sa však týka evolúcie mozgu, v tejto oblasti sa nedávno podarilo vyvrátiť aj ďalšiu zaužívanú, no v základoch nesprávnu teóriu. Výskumníci v minulosti predpokladali, že sa ľudský mozog pred približne 3-tisíc rokmi scvrkol. Túto zmenu pripisovali rozvoju takzvanej „kolektívnej inteligencie“. Spoločenstvá sa začínali rozrastať čoraz viac a ľudia nachádzali spôsoby, ako ukladať informácie externe. Podľa autorov štúdie tak zanikala potreba pamätať si takmer všetko, čo viedlo k scvrknutiu mozgu.

Tento scenár vyvrátil Brian Villmoare, vedec z University of Nevada, Las Vegas. Po starostlivej analýze výsledkov kritizovanej štúdie s istotou prehlásil, že k žiadnemu scvrknutiu mozgu nedošlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close