SpravodajstvoVeda a výskum

„Nový typ temnej energie by mohol vyriešiť problémy s vesmírnou expanziou,“ tvrdí dánsky profesor

Náš vesmír sa neustále rozpína, no pozorovania prinášajú výsledky, ktoré si protirečia

Náš vesmír sa neustále rozpína a tempo jeho rozpínania sa zrýchľuje, píše portál sci-news.com. Vedci sa nedávno pokúsili toto tempo priamo odmerať, prostredníctvom supernov typu Ia, ktoré použili ako gravitačnú šošovku.

Problém je, že ich výsledky sú v konflikte s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia a štandardným kozmologickým modelom, pomocou ktorého sa vedci riadili dlhú dobu. Táto nezhoda vyvoláva „krízu v kozmológii“, pretože vedci nevedia, či za rozdiely vo výsledkoch môže neznámy jav, ktorý sa do výpočtov neuviedol, alebo je naše chápanie vesmírnej histórie nesprávne. Profesor z University of Southern Denmark, Martin Sloth, tvrdí, že druhá možnosť je do istej miery pravdepodobná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmeny v temnej energii

Zároveň ale tvrdí, že nový typ temnej energie by dokázal vyriešiť problém s nesediacimi výsledkami. Hovorí o ďalšom type temnej energie, ktorý mohol existovať na počiatkoch nášho vesmíru. Vďaka tomuto typu by vedci dokázali vysvetliť výsledky z meraní kozmického mikrovlnného pozadia, ale aj výsledky z nedávneho merania pomocou supernov. V tomto prípade by nešli odlišné výsledky proti sebe.

Výskumníci totiž veria, že v počiatkoch vesmíru mohla temná energia existovať v inej fáze. Proces prirovnávajú ku skupenstvám vody. Ak schladíme vodu, tá sa premení na ľad, ktorý má nižšiu hustotu. Na podobnom princípe by mohla fungovať aj temná energia. Tvrdia, že temná energia tiež prešla na iné štádium, ktoré má v tomto prípade nižšiu energetickú hustotu. Tým pádom by došlo ku zmene vplyvu, ktorý má temná energia na rozpínajúci sa vesmír.

Prečo sa ale temná energia premenila na iné štádium? Sloth tvrdí, že za zmenu v temnej energii môže práve expanzia vesmíru. Podľa jeho slov ide o zmenu, kedy môžu vzniknúť „bubliny“ temnej energie, ktoré expandujú. Keď sa medzi sebou zrazia, prechod temnej energie na novú fázu bude úplný. Ak sa na tieto zmeny pozrieme z kozmického hľadiska, podľa Slotha ide o veľmi násilný proces kvantovej mechaniky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close