Nový typ raketového pohonu by mohol dostať vesmírnu sondu na dráhu k novým hviezdam

Ide však o mimoriadne náročný projekt

Slnko erupcia
Zdroj: Youtube (What If)

Tím vedcov, vedený Jasonom Benkoskim nedávno demonštrovali nový typ vesmírneho pohonu, ktorý doteraz existoval jedine v teoretickej rovine, píše portál Wired.

Ide o nový typ raketového motora, ktorý by bol poháňaný teplom nášho Slnka. Tím vedcov si myslí, že tento druh motora by mohol byť kľúčovým pri preskúmavaní najbližších hviezd. Momentálne sa za hranicu vplyvu našej hviezdy dostali len dve sondy, Voyager 1 a 2. Ich misia bola preskúmať planéty našej sústavy a žiadna z nich nebola pripravená na cestu „za hranice.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre vedcov však išlo o pridanú hodnotu misie, ktorá sa ukázala byť oveľa väčšia, než si spočiatku mysleli. Dvojica sond ukázala, že všetko, čo sme si dovtedy mysleli o prostredí za hranicou sústavy, bolo nesprávne. Sondy Voyager majú však jednu nevýhodu – cestujú extrémne pomaly. Trvalo im takmer 50-rokov, kým unikli gravitácii Slnka.

V roku 2019 požiadala americká NASA, laboratórium pre aplikovanú fyziku, aby študovali koncepty, ktoré by vesmírnej agentúre pomohli pripraviť medzihviezdnu misiu. Svoje výsledky budú prezentovať už čoskoro, na konci tohto roku. Cieľom výskumu bolo vypracovať program medzihviezdnej misie, ktorý by sa dokázal dostať do medzihviezdneho priestoru v rozumnom čase.

Náročná misia

Tím vedcov pracuje s konceptom misie, ktorá by sa dostala trikrát tak ďaleko, ako je hranica Slnečnej sústavy. Háčik je v tom, že to plánujú stihnúť za polovicu času, za ktorý sa sonda Voyager dostala k okraju sústavy. Pre takúto misiu je nutné zostrojiť sondu, ktorá by sa diametrálne líšila od všetkého, čo sme doteraz postavili.

„Chceme aby sonda letela rýchlejšie, aby letela ďalej a aby sa dostala k Slnku bližšie, než akákoľvek sonda doteraz. Je to to najťažšie, čo sme si mohli vybrať,“ vyjadril sa Benkoski.

Na to, aby mohla raketa, poháňaná slnečným teplom fungovať, musí sa sonda priblížiť k Slnku. Ide o jednoduchú teóriu, ktorá je nesmierne náročná v praxi. Cieľom misie by bolo premeniť Slnko na obrovský prak, ktorý by svojou gravitáciou dokázal sondu vystreliť do vesmíru. Čím bližšie sa sonda k Slnku dostane, tým rýchlejšie bude letieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre