NávodySpravodajstvo

Nový režim Messengeru vás upozorní, ak si niekto odfotí vašu konverzáciu: Ako si ho môžete aktivovať?

Meta ponúka opäť ďalšiu možnosť, ako si ochrániť súkromie na internete.

Patríte medzi ľudí, ktorí si strážia svoje online súkromie? Dobrou správou pre vás môže byť, že Meta (pozn. redakcie: Facebook) prednedávnom aktualizovala svoj režim šifrovaných správ v aplikácii Messenger. Čo táto novinka prináša?

Jednou z najväčších noviniek bude upozornenie, keď si druhá strana odfotí spoločnú konverzáciu. Táto funkcia sa však objaví len v prípade že máte zapnuté miznúce správy. Facebook sa so šifrovaním správ pasuje už celkom dlhú dobu. Ich prvý pokus začal ešte v roku 2016, prostredníctvom tajných konverzácii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred nástupom tajných konverzácií mohol mať ku obsahu vašich správ prístup hocikto, pretože neboli šifrované. S príchodom tejto funkcie sa ale objavilo šifrovanie end-to-end, ktoré zabezpečilo súkromný rozhovor. Tajné konverzácie boli špecifické tiež tým, že sa nedali zobraziť na inom zariadení.

O štyri roky na to Meta predviedla režim miznúcich správ, ktorý si viete jednoducho aktivovať v otvorenom chate, ak potiahnete prstom smerom nahor. Režim miznúcich správ je výnimočný v tom, že odoslané a prijaté správy po čase zmiznú. Ak si niekto vašu konverzáciu odfotí, budete o tom upozornený.

Čo sa týka možnosti šifrovania end-to-end, nové aktualizácie prichádzajú pomaly. Dôvodom sú obavy o to, že takýto systém šifrovania správ by mohol výrazne pomôcť kriminálnej činnosti. Spoločnosť Meta preto hľadá spôsoby ako vytvoriť praktickú infraštruktúru, ktorá by ponúkla jej užívateľom priestor a hlavne súkromie. Nové aktualizácie tohto systému ale neprichádzajú rýchlo.

S novou aktualizáciou ale prichádza ďalší rad noviniek. Zatiaľ ide o službu, ktorá nie je v aplikácii aktivovaná od začiatku. Momentálne prebiehajú ešte testovacie fázy, no šifrovanie správ by malo byť kompletne zabudované v Messengeri od budúceho roka.

Zapnite si nový režim

Ako si môžete zapnúť šifrovanie správ a oznámenia o tom, keď si niekto vašu konverzáciu odfotí? Proces je veľmi jednoduchý a zaberie len minútku. Otvorte si Messenger a v pravom hornom rohu nájdete ikonu pera.

Facebook Messenger ponúka možnosť end-to-end šifrovania
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na túto ikonu sa vám zobrazí zoznam kontaktov, ktoré máte v Messengeri. Stačí si otvoriť konverzáciu, ktorú by ste radi šifrovali a opäť v pravom hornom rohu nájdete ikonu, tentokrát ikonu zámku. Po jej stlačení sa zapne mód šifrovaných správ a potom už stačí posielať správy, ako obyčajne.

Facebook Messenger ponúka možnosť end-to-end šifrovania
Zdroj: Vosveteit.sk

Vedľa správ si budete môcť všimnúť aj časovač. Tento údaj vám hovorí, koľko času ostáva kým sa správa vymaže. Môžete si ho nastaviť od piatich sekúnd až po deň. Časovač sa spustí až po tom, ako si druhá strana vašu správu prečíta.

End-to-end šifrovanie funguje len v prípade, že majú obe strany aktuálnu verziu aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close