Nový podvod o peniaze dokáže pôsobiť až príliš realisticky: Útočníci majú novú taktiku. Na toto si dajte pozor!
Posledný podvod z vás dokáže vylákať peniaze o niečo jednoduchšie. Podvodníci sa vydávajú za vašich známych vo videohovoroch.
Na internete môžeme naraziť na celý rad podvodov, ktoré môžu pôsobiť realisticky, no ak sa na ne pozrieme bližšie, dokážeme ich odhaliť. Raz môže ísť o podvodné správy či príspevky, kedy sa útočníci vydávajú za verejné inštitúcie ako napríklad banky či poisťovne. Ide aj o prípad Raiffeisen banky, ktorá stále upozorňuje na podvod v príspevkoch ohľadom súťaží na internete. Oficiálne informácie o aktuálnych súťažiach nájdete len na oficiálnych webových stránkach banky, na pobočkách banky či prostredníctvom hostesiek, ktoré vás môžu do súťaží zapojiť v meste.
Inokedy sa zasa vieme stretnúť s romantickými podvodníkmi, ktorí si najskôr získajú naše srdce a potom siahnu aj po našich peniazoch. S modernými technológiami však prichádzajú na svet nové druhy podvodov, pričom ten najnovší vznikol v Číne a postupne prichádza aj ku nám. Tento podvod prebieha prostredníctvom videohovorov, kedy sa podvodníci prezliekajú za našich známych a pýtajú si od nás peniaze. Ako sa pri ňom nenechať nachytať? Bližšie informácie o novom druhu podvodu nám priniesol portál andro4all.com.
Nový podvod je zatiaľ najpokročilejšou formou útočníkov
Pri finančných transakciách by sme mali byť opatrní aj keď ide o našich príbuzných. Nie, nerozprávame sa tu teraz o situácii, kedy svojmu švagrovi požičiame sto eur a on nám ich potom nevráti. V tomto prípade ide o podvod, ktorý nemá s našimi príbuznými v realite nič spoločné. Pri najnovšom podvode z Číny totiž podvodníci využívajú komunikačné platformy ako WhatsApp a kontaktujú nás prostredníctvom videohovorov. Podvody tak vyzerajú realisticky a my tak nič nepodozrievame.
Podvodníci si pritom dávajú záležať na tom, aby zachytili čo najviac detailov o vašom príbuznom, ktorým môže byť napríklad váš partner, rodič či dokonca dieťa. V dnešnej dobe totiž nie je ničím nezvyčajným naraziť na fotky a videá na internete a pomocou umelej inteligencie napodobniť ich hlas, mimiku či výzor. Posledný podvod teda prebieha tak, že vám váš príbuzný zavolá prostredníctvom komunikačnej platformy, zapne si kameru a vyzve vás k poslaniu peňazí, pretože je v núdzi. Aj v takomto prípade by sme mali byť ostražití, pretože posledný podvod sa postupne dostáva aj do Európy a aj vy sa môžete stať jeho obeťou. Ako môžete teda tieto podvody odhaliť a na čo si dať pozor?
Chráňte sa pred podvodmi aj vy
Aj pri videohovore si môžete dať pozor na niektoré znaky, ktoré môžu podvod odhaliť. V prvom rade sa sústreďte na detaily. Pozrite sa, z akého telefónneho čísla vás váš príbuzný kontaktuje a ak sa vám nezdá, zistite si o ňom čo najviac. Následne si všímajte aj detaily jeho osobnosti. Nezdá sa vám, aké slová využíva pri vyjadrovaní? Videli ste túto osobu ráno a mala na sebe oblečené iné oblečenie či iný účes? Všetky tieto znaky môžu naznačovať, že môže ísť o podvod. Podvodníka môžete taktiež skúsiť konfrontovať nejakou osobnou otázkou, na ktorú by poznal odpoveď len človek, za ktorého sa vydáva.
Neprehliadnite
Ak sa vám videohovor nepozdával, kontaktujte svojho známeho späť na čísle, ktoré poznáte. Overte si, či vás naozaj kontaktoval a peniaze potreboval. Dajte si čas a neposielajte peniaze len tak niekomu bez rozmyslu. Len takýmto spôsobom sa môžete vyhnúť rôznym podvodom, ktoré na vás môžu na internete čakať.
Stretli ste sa už niekedy s nejakým podvodom na internete? A stali ste sa jeho obeťou? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre