Nový model skúma „lešenie“ našej galaxie: Gigantická štruktúra okolo Mliečnej dráhy má úplne iný tvar

Autori novej štúdie sa zamerali na hviezdne halo, štruktúru hviezd, existujúcich mimo galaktického disku.

Tvar galaktického hala mliečnej dráhy je iný, než sa predpokladalo
Zdroj: Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics

Hviezdy v našej galaxii sa vo väčšine prípadov nachádzajú v galaktickom disku, no aj mimo neho existuje sféra, v ktorej môžeme tieto jasné objekty nájsť. Dlhú dobu astronómovi predpokladali, že tento „oblak“ hviezd má tvar lopty, no nová štúdia dokázala že to tak nie je, informuje Eurekalert.

Autori nového výskumu vytvorili nový model založený na moderných pozorovaniach, ktorý dokazuje, že tvar štruktúry, ktorá sa nazýva hviezdne halo, má o niečo oblejší a naklonený tvar. Tento objav astronómom prináša viac informácií o histórii našej galaxie a ponúka stopy, ktoré by ich mohli doviesť k tajomnej temnej hmote.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Temná hmota je neviditeľný druh hmoty, ktorý ovplyvňuje nielen galaxie, ale aj hviezdy a planéty. Vedci nevedia, čo sa za temnou hmotou ukrýva, pretože táto látka nereaguje s ničím, čo poznáme. Jej existenciu však vieme odvodiť z gravitácie, ktorou pôsobí na objekty okolo nej.

„Tvar hviezdneho hala je základným parametrom, ktorý sme práve popísali presnejšie, než kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje vedúci výskumu Jiwon Han.

Dodáva, že tvar hviezdneho hala môže ovplyvniť aj ďalšie veci. Je totiž súčasťou väčšej štruktúry, ktorá sa nazýva galaktické halo. To tvorí prevažne temná hmota. Autori novej štúdie priznávajú aj to, že učebnicový obrázok Mliečnej dráhy obklopenej sférou hviezd už nie je správny a budú ho musieť vymeniť.

Galaktické halo nie je niečo, čo sa spája výhradne s Mliečnou dráhou. Každá galaxia má svoje halo temnej hmoty. Predpokladá sa, že ide o akési lešenie držiace obyčajnú hmotu na mieste. Obyčajná hmota potom vytvára hviezdy a iné pozorovateľné objekty. Pochopiť evolúciu galaxií, ich interakcií a nakoniec aj záhady temnej hmoty vedci dokážu študovaním galaktického hala.

Obmedzená perspektíva

Hviezdne halo je o niečo menšia štruktúra, no je neoddeliteľnou súčasťou galaktického hala. Autori štúdie vysvetľujú, že vďaka hviezdam v tejto oblasti môžu neviditeľné galaktické halo sledovať. Z Mliečnej dráhy sa však ťažko tieto štruktúry študujú, pretože sa v tejto galaxii nachádzame.

„Na rozdiel od iných galaxií, na ktoré sa môžeme jednoducho pozrieť, v prípade Mliečnej dráhy nám chýba vonkajšia perspektíva,“ vysvetľuje Han.

Ďalší problém predstavujú hviezdy, ktoré sú vo hviezdnom hale mimoriadne rozptýlené. Astronómom sa však niekoľko z nich podarilo identifikovať.

V rámci novej štúdie vytvorili model, ktorý spája dva obšírne datasety, jeden z observatória Gaia, ktoré sa zaoberá mapovaním hviezd vo vesmíre a druhý dataset obsahoval desiatky tisíc dát o galaktických halách za hranicami Mliečnej dráhy.

Model ukázal viditeľne oblé halo. Jeho tvar pripomína skôr rugby, než normálnu futbalovú loptu. Autori štúdie vysvetľujú, že tento nový tvar sedí k mnohým moderným pozorovaniam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre