Nový fenomén: Takto fungujú podvodné e-shopy, ktoré nepýtajú platbu dopredu. Na túto fintu nenaleť, inak neskôr prídeš o peniaze!
Podvodné e-shopy už často ani nepožadujú platbu vopred. Majú však fintu, ako ťa oklamať a pripraviť o peniaze. Pozri sa, na čo by si si mal dať pozor.
Natrafiť na online podvodníkov na internet, nie je ničím náročným. Aj za regulárnym profilom na sociálnych sieťach sa môže schovávať útočník. Častokrát, bohužiaľ, dochádza ku krádežiam účtov, cez ktoré podvodníci, aby zvýšili dôveryhodnosť útoku, komunikujú s potenciálnymi obeťami.
Nejedenkrát sme upozorňovali aj na podvodné e-shopy. Na slovenskom internete ich nájdeš stovky.
Väčšinou ale, varovným signálom, že niečo nie je v poriadku, je príliš nízka cena produktu a to, že musíš za neho zaplatiť dopredu. Nehovor viac o kvalite stránok, na ktorých si podvodníci často nedajú toľko záležať.
Nová finta vynáša podvodníkom rozprávkové zárobky
Útočníci sú ale čoraz prefíkanejší. Častokrát už nevyžadujú platbu za tovar dopredu. Možno sa ti už stalo, že si natrafil na podozrivý web. Povedal si si ale, že nepožaduje platbu dopredu, tak to predsa len skúsiš. Veď čo môžeš stratiť? Vedz, že viac, než si myslíš.
Na sociálnych sieťach (ale aj mimo nich), sa roztrhlo vrece s podvodnými reklamami. Napríklad nedávno sme upozorňovali na kampaň útočníkov, ktorí oslavovali otvorenie 500. predajne Kaufland na Slovensku.
Neprehliadni
Pri tejto príležitosti propagovali tovar v lákavej cene. Na stránke deklarovali, že nežiadajú platbu dopredu. To skutočne ani nerobia.
V čom spočíva trik podvodníkov?
Skutočne nemusíš za tovar zaplatiť dopredu. A preto mnoho ľudí si povie, že si tovar objedná. Vedeli si ale, že balík nemôžeš rozbaliť predtým, ako ho preberieš od kuriéra?
Následne, podvodník podá balík ako reálny e-shop. Častokrát doručovateľské firmy nijakým spôsobom neoverujú, kto je jeho odosielateľom. Jednoducho balík odovzdáš ako „Firma XY“, zadáš číslo účtu, kam majú prísť peniaze, a to je všetko. Ide ale o službu, ktorú môžeš ktokoľvek ľahko zneužiť. Nemenej často podvodníci posielajú balíky zo zahraničných firiem, kde dopátrať sa ku podvodníkovi, je často nemožné.
Nakoniec ale, keď ti príde tovar, ktorého cena má byť častokrát desiatky či stovky eur, tak v balíku nájdeš nezmysel, ktorý nemá žiadnu hodnotu. Bohužiaľ ale, tvoje peniaze sú už nenávratne preč.
Ako spoznáš, že ide o podvod
V prvom rade by si sa mal pozerať na recenzie e-shopu. Tie ti často odhalia, že nie všetko je v poriadku. Dobrou fintou, ako môžeš odhaliť, že si možno narazil na podvod, je pozrieť sa na registráciu domény. Častokrát podvodníci vytvoria falošný e-shop, ktorý nahrajú na nejakú doménu. Keď „nazbiera“ negatívne recenzie, tak ho jednoducho prekopírujú na druhú doménu a môžu začať odznova. To, kedy bola stránka registrovaná, sa môžeš pozrieť cez službu who.is. V neposlednom rade, ak si objednáš tovar z e-shopu XY a príde ti tovar od inej firmy, tiež by si mal zbystrieť a ideálne by si balík nemal prebrať.
Samozrejme, nemal by si zabúdať ani na „bežné znaky“, ako sú napríklad príliš nízka cena, aby to bola pravda, pravopisné chyby, chýbajúce (alebo neúplne) podmienky e-shopu či možnosti odstúpenia od zmluvy, absencia dokumentov, pomocou ktorých môžeš reklamovať tovar a podobne.
Mimochodom, v nedávnej minulosti sa rozmohli aj dobierky, ktoré začali bez dôvodu zaplavovať domácnosti. V tomto prípade ide zväčša o drobné poplatky za tovar v podobe pár desiatok eur, no v balíkoch bývajú bezcenné veci.
Komentáre