SpravodajstvoTechnológie

Nový AI algoritmus od Googlu dokáže predpovedať srdcové ochorenia na základe fotografie vášho oka

Vedci zo spoločnosti Google a jej dcérskej spoločnosti Verily, ktorá sa angažuje v oblasti zdravotníctva, spoločnými silami objavili nový spôsob hodnotenia rizika srdcových ochorení pomocou umelej inteligencie a strojového učenia. Analýzou skenov zadnej časti oka je softvér schopný presne vyvodiť údaje o veku pacienta, krvného tlaku a to či pacient fajčí alebo nie. Následné poznatky sa použijú na vyhodnotenie stavu pacienta a predpovedanie jeho rizika na vážnu srdcovo-cievnu príhodu alebo iné predispozície týkajúce sa srdcovo-cievnych ochorení.

Táto diagnostika má hneď niekoľko výhod

Algoritmus vytvorený umelou inteligenciou celý proces lekárom uľahčuje a urýchľuje. Lekári nemusia pacientom odoberať vzorky krvi, ktoré musia byť následne poslané do laboratória. Oficiálne výsledky štúdie na vzorke 300 000 pacientov uvádzajú, že algoritmus vytvorený umelou inteligenciou je presný na 70 percent. Klasický test pre vyhodnotenie potencionálnych srdcovo-cievnych ťažkostí v budúcnosti je na tom takmer tak isto, na úrovni 72 percent.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako to umelá inteligencia dokáže?

V oku sa nachádza naozaj veľa maličkých ciev, z ktorých sa dá vyčítať obrovské množstvo informácií o zdraví človeka. Vedci jednoducho nafotili oko každého pacienta, skeny oka následne sprístupnili umelej inteligencií, ktorá zo všetkých výsledných vzoriek vytvorila algoritmus na predpoveď srdcovo-cievnych ochorení.

Na implementáciu tejto technológie si ale ešte počkáme

Samozrejme, na reálne využitie podobných technológií, si ešte chvíľu určite počkáme. Samotní vedci tvrdia, že vzorka pacientov bola naozaj veľká, no algoritmu stále nemôžu veriť na 100 percent. Doktorom aj vedcom sa ale analýza informácií pomocou umelej inteligencie naozaj pozdáva a v budúcnosti určite urýchli nie len vývoj liečiv, ale aj predpovedanie závažných chorôb u človeka.

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close