Nová zlúčenina skvelo bojuje proti rakovine. Je účinnejšia ako štandardné chemoterapeutické lieky
Výskumníci v novej štúdii predstavili zlatú zlúčeninu, ktorá má potenciál zahubiť rakovinové bunky efektívnejšie ako používané lieky.
Výskumníci z univerzity RMIT odhalili zlúčeninu, ktorá je až 27-krát efektívnejšia pri zabíjaní buniek rakoviny krčka maternice ako štandardne používaný liek na chemoterapiu cisplatin.
Autori štúdie zároveň zistili, že táto zlúčenina je 3,5-krát efektívnejšia proti bunkám rakoviny prostaty a 7,5-krát efektívnejšia proti bunkám fibrosarkómu. Ide o zlúčeninu založenú na zlate, ktorú výskumníci testovali na myšacom modeli. Ukázalo sa, že použitie tejto zlatej zlúčeniny redukovalo nádor krčka maternice až o 82%, v porovnaní s cisplatinom, ktorý redukoval nádor len o 29%.
“Tieto novo syntetizované zlúčeniny vykazujú pozoruhodný protirakovinový potenciál, pričom v mnohých dôležitých aspektoch prekonávajú súčasné liečby, vrátane ich selektivity pri cielenom zameriavaní rakovinových buniek,” vyjadril sa Suresh Bhargava, vedúci novej štúdie.
Autori štúdie vysvetľujú, že testy na ľuďoch sú ešte v ďalekej budúcnosti. Úspech myšacieho modelu ale výskumníkom dáva nádej. Zlatú zlúčeninu si už nechali patentovať a momentálne čaká na ďalší vývoj. Zlato sa považuje za najvzácnejší kov, pretože spravidla nevykazuje vôbec žiadnu reakciu alebo reaguje len málo, keď sa stretne s inými látkami. Práve táto vlastnosť robí zo zlata skvelý materiál pre svadobné prstene alebo mince.
Zlato pomáha zabíjať rakovinu
V rámci štúdie ale vedci použili chemicky upravenú verziu zlata, ktorú označujeme ako zlato(1). Táto forma je vysoko reaktívna a biologicky aktívna. Táto chemicky reaktívna forma bola následne upravená tak, aby interagovala s enzýmom hojne sa vyskytujúcim v rakovinových bunkách, známym ako tioredoxín reduktáza.
Zablokovaním aktivity tohto proteínu zlúčenina zlata efektívne zastaví rakovinové bunky predtým, ako sa stihnú rozmnožiť alebo si vyvinúť rezistenciu voči liekom. Výskumníci uviedli, že tento vysoko cielený prístup minimalizuje toxické vedľajšie účinky pozorované pri liečbe cisplatinom na báze platiny, ktorá cielene pôsobí na DNA a poškodzuje tak zdravé, ako aj rakovinové bunky.
Neprehliadni
“Tento selektívny prístup v cielení na rakovinové bunky a znížená toxicita lieku nám naznačujú budúcnosť, v ktorej je liečba rakoviny efektívnejšia a oveľa menej škodlivá,” hovorí Bhargava.
Výskumníci upravili špecifickú formu zlata tak, aby bola ešte stabilnejšia než verzie, ktoré použili v predchádzajúcich výskumoch. Vďaka tomu mohla liečivá zlúčenina ostať nepoškodená, kým sa nedostala na miesto tumoru. Okrem schopnosti zablokovať funkciu špecifického proteínu má táto forma zlata ešte jeden trik v rukáve.
Pri testoch na zebričkách, čo je druh ryby, výskumníci zistili, že táto zlúčenina má schopnosť zablokovať tvorbu nových cievok, ktoré nádory potrebujú na to, aby mohli rásť. Nové testy boli jediné, kde vedci mohli pozorovať túto schopnosť. Túto formu zlúčeniny neskôr použili na testovanie toho, ako si poradí s rôznymi formami rakoviny.
Klinické testy sú otázkou budúcnosti
Skúšali napríklad zlúčeninu použiť na bunkách rakoviny vaječníkov, ktoré sa môžu stať odolné voči liečbe cisplatinom. Výskumníci konštatujú, že odolnosť voči liečbe je výrazným problémom v odbore liečby rakoviny. Nová zlatá zlúčenina ale dokázala poraziť aj odolné rakoviny mimoriadne efektívne.
Zlato sa už storočia používa v ayurvédskej medicíne a chváli sa pre svoje liečivé vlastnosti. Nová štúdia potvrdzuje, že zlato má naozaj schopnosť liečiť a v budúcnosti by nás mohlo zachrániť pred rakovinou. Viaceré lieky založené na zlate dostávajú v medicíne väčší priestor.
“Vieme, že ľudské telo zlato dobre prijíma a že sa už tisíce rokov používa na liečbu rôznych ochorení. Zlato už v podstate prešlo trhovým testom, no chýba mu vedecké overenie. Naša práca pomáha doplniť chýbajúce dôkazy a zároveň prináša nové skupiny molekúl, ktoré sú pripravené zosilniť prirodzené liečivé vlastnosti zlata,” uzatvára Bhargava.
Výskumníci naďalej pracujú na vylepšovaní tejto zlúčeniny a veria, že sa v budúcnosti dostanú aj ku klinickým testom.
Komentáre