SpravodajstvoTechnológie

Nová technológie displejov pre smartfóny sľubuje razantnú úsporu energie batérie

Výskumníci pracujú na novej generácii OLED displejov (8.5), ktorá by bola schopnou zredukovať spotrebu energie o polovicu.

Batérie našich smartfónov sú pribúdajúcimi funkciami čoraz viac skúšanými. Pravdou však je, že najväčším žrútom energie, je displej telefónu, ktorý na svoje fungovanie potrebuje enormné množstvo energie. V súčasnosti mnoho smartfónov za týmto účelom, aby spotrebovávalo menej energie, využíva displeje typu AMOLED, ktoré podsviecujú len aktívne pixely a nie celý displej. Rovnako, mnohé modernejšie zariadenia využívajú aj technológiu adaptívneho prispôsobenia snímok za sekundy, kedy dochádza k redukcii Hz, napríklad pri statickom obraze. Ale ani takáto úspora energie, nie je dostatočnou. Platí to najmä v prípadoch, ak často hráme hry, či s telefónom pracujeme vo zvýšených intenciách.

Najnovšie, portál phonearena.com upozorňuje na nový typ displeja, ktorý by mohol všetko zmeniť a mohol by priniesť „skutočnú“ úsporu energie. Druhým dychom treba dodať, ešte stále je vo vývoji.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová generácia displejov klope na dvere

Portál upozorňuje na novú generáciu displejov OLED 8.5, na ktorej aktívne pracujú výskumníci. Tento typ displeja by mal byť vyrobený úplne iným technologickým postupom, ktorý umožňuje ušetriť nemalú časť energie a to nie je všetko.

Nové riešenie by umožnilo nielen znížiť spotrebu energie, ale vyriešilo by aj problém súvisiaci s maximálnou možnou koncentráciou pixelov na palec 550 PPI. Profesor Chang-Hoon Hwang z University of Dankook opisuje, že tieto dva problémy by vyriešil nový model ukladania organického materiálu OLED displejom, ktorý uvažuje s vertikálnym odparovaním organických materiálov z tohto typu obrazovky.

Vo všeobecnosti ide o výskum, ktorý v prípade preukázania technickej uskutočniteľnosti vývoja umožní, aby rovnaké OLED pixely dosiahli väčšiu svetelnú projekčnú plochu a s ešte vyššími koncentráciami pre ešte vyššie PPI. Vo veľmi zjednodušenej podobe si predstavte, že 6-palcovú obrazovku by bolo možné osvetliť s polovicou fyzického priestoru, ktorý sa dnes na displeji používa. To by znamenalo zníženie spotreby batérie.

Stručne povedané, materiály a technológie použité pri výrobe tohto displeja zabraňujú nadmernej spotrebe energie a sú schopné zredukovať ju o polovicu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close