SpravodajstvoVeda a výskum

Nová štúdia tvrdí, že najstarší kráter na Zemi nie je kráterom: Ako je to možné?

Nová štúdia kritizuje teórie o najstaršom dopade asteroidu na Zem.

Asteroidy a kométy môžu byť fascinujúcimi, no zároveň desivými objektmi. Ak by sa ocitli na kolíznej dráhe so Zemou, škody by mohli byť obrovské. Príkladom môže byť teória o zrážke s asteroidom, ktorý podľa vedcov vyhladil pred 66-miliónmi rokov dinosaurov, píše portál Salon.

Tento asteroid ale nemusel byť prvým, ktorý zasiahol Zem. Od roku 2012 vedci predkladajú teóriu o kráteri Maniitsoq, ktorý sa nachádza v Grónsku a priemer môže mať takmer 100 km. Podľa teórií môže ísť o kráter, ktorý vznikol pred 3-miliardami rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide ale o teóriu, ktorá sa stretla s odporom. Svedčí o tom aj nová štúdia v Earth and Planetary Science Letters, ktorá tvrdí, že kráter Maniitsoq nemusí byť vôbec kráterom. Vedci v novej štúdii tvrdia, že štruktúra, ktorú si mnohí zamenili za kráter, mohla vzniknúť pomocou iných prírodných procesov. S teóriou krátera sa spojovala magnetická anomália, ktorú mnohí pokladali za znak zrážky s asteroidom. Na mieste údajného dopadu našli aj stopy skál, ktoré vyzerali ako po náraze.

Je Maniitsoq kráterom, alebo nie?

Nová štúdia na druhú stranu tvrdí, že magnetická anomália je len ilúziou, ktorá zmizne, ak sa na ňu pozriete z väčšieho merítka. Zvláštne skaly tím vedcov vysvetľuje ešte jednoduchšie – tieto skaly sú prirodzené a nevykazujú známky dopadu asteroidu.

„Snažím sa mať otvorenú myseľ, obzvlášť dokým sa nepozriem na dôkazy. Keď sme ale videli skaly z kráteru Maniitsoq, musel som sa opýtať: Čo? Tieto skaly sa vôbec nelíšia od skál, ktoré možno nájsť kdekoľvek inde na svete. Z toho mi vyplýva len to, že buď asteroidy zasiahli celú Zem, alebo kráter Maniitsoq nie je kráterom,“ vyjadril sa Chris Yakymchuk, spoluautor štúdie z University of Waterloo.

Yakymchuk zároveň dodáva, že v prípade kráteru Maniitsoq chýbajú typické štruktúry, ktoré sa spájajú s inými krátermi na planéte.

„Pri vyvodzovaní teórie sa musíte pozrieť na dôkazy a spýtať sa: Aké je to najjednoduchšie vysvetlenie pre to, čo vidíme? Odpoveďou je v tomto prípade to, že nejde o kráter,“ hovorí Yakymchuk.

Dodnes údajne chýbajú kľúčové dôkazy. Geologické štruktúry danej oblasti súhlasia s prirodzeným vývojom pôdy, čiže je nepravdepodobné, že by mohlo ísť o kráter.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close