SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Nová metóda „spektrálnej sirény“ nám môže pomôcť pochopiť, ako rýchlo expanduje vesmír

Vedci prišli s novou metódou, ako by sme mohli vypočítať rýchlosť expanzie vesmíru.

Naše vedomosti súvisiace s vesmírom, hoci sa každým dňom stále rozširujú, tak stále sú vo veľkej miere obmedzené. Jednou z najfascinujúcejších vecí a zároveň stále málo prebádaných, sú čierne diery. Tie vznikajú pomerne komplexným procesom, ktorý začína smrťou hviezdy, ktorej dôjde palivo. Následne vznikne supernova, ktorá odhodí vonkajšie vrstvy hviezdy. Ak hmotnosť jadra je dostatočne veľkou, tak pozostatku hviezdy nič nebráni, aby sa zrútila do seba a vytvorila čiernu dieru.

Astronómovia z UChicaga prichádzajú s novou metódouspektrálnej sirény“, ktorá by nám mohla pomôcť lepšie pochopiť vývoj vesmíru. Čierna diera je zvyčajne miesto, kde informácie miznú – vedci ale možno našli trik, ako využiť posledné chvíle hviezdy, aby nám sprostredkovali ďalšie informácie o vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zrážky čiernych dier nám môžu pomôcť odhaliť rýchlosť expanzie vesmíru

Vedci hovoria, že by mohli využiť signály zachytené z kolízií dvoch čiernych dier na meranie, ako rýchlo sa náš vesmír rozpína. Táto nová technika by nám mohla sprostredkovať informácie o inak nepolapiteľných „tínedžerských“ rokoch vesmíru, vysvetľujú astronómovia.

V súčasnosti sa vedú diskusie o rýchlosti rozpínania vesmíru. Vedeckou komunitou je ale najviac uznávaná Hubbleova konštanta. Druhým dychom ale treba uviesť, že existujú aj iné rovnako populárne metódy na marenia expanzie vesmíru, ktoré ponúkajú ale rôzne výsledky. Kontrola presnosti tohto čísla je ale obzvlášť dôležitá, pretože ovplyvňuje naše chápanie základných otázok, ako je vek, história a zloženie vesmíru.

Nová štúdia ponúka spôsob, ako vykonať tento výpočet pomocou špeciálnych detektorov, ktoré zachytávajú kozmické ozveny zrážok čiernych dier. Za týmto účelom vedci chcú využiť dáta z amerického laserového interferometrového observatória gravitačných vĺn (LIGO) a observatória Virgo, ktoré sú schopné zachytiť gravitačné vlny. Počas niekoľkých posledných rokov LIGO a Virgo zhromaždili údaje z takmer 100 párov čiernych dier, ktoré sa zrazili.

Veci vysvetľujú, že tieto signály obsahujú informácie o tom, ako masívne boli čierne diery. Ako ale dopĺňajú, tak ako sa vesmír zväčšuje, tak intenzita signálu sa mení. Ak vedci dokážu zistiť spôsob, ako merať zmeny v sile signálu, tak môžu vypočítať rýchlosť expanzie. Problém je ale v kalibrácii: Ako vedia, ako sa intenzita signálu zmenilo oproti originálu?

Holz a Jose María Ezquiaga vo svojom novom článku navrhujú, že môžu využiť naše novoobjavené poznatky o celej populácii čiernych dier ako kalibračný nástroj. Súčasné dôkazy napríklad naznačujú, že väčšina zistených čiernych dier má päť až štyridsaťnásobok hmotnosti nášho Slnka.

„Takže meriame hmotnosti blízkych čiernych dier a chápeme ich vlastnosti a potom sa pozrieme ďalej a uvidíme o koľko sa posunuli tie ďalšie. A to vám dáva mieru expanzie vesmíru.“, vysvetľujú Jose María Ezquiaga a Holz, ktorí stoja za publikovanou štúdiou. Holz ďalej doplnil: „Čím viac údajov budeme mať zo všetkých čiernych dier, tým presnejšia bude táto kalibrácia.“

Autori ďalej poznamenali, že pomocou tejto metódy vytvárajú menej neistôt, ktoré plynú z našich poznatkov v porovnaní s existujúcimi metódami, ako sa meria expanzia vesmíru. Vysvetľujú to tým, že táto metóda môže byť pribúdajúcimi informáciami priebežne kalibrovanou. Ostatné metódy používané na výpočet Hubbleovej konštanty sa spoliehajú na naše súčasné chápanie fyziky hviezd a galaxií, čo zahŕňa veľa komplikovanej fyziky a astrofyziky. To znamená, že merania môžu byť trochu skreslené, ak existuje niečo, čo ešte nevieme

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close