Nová fotografia Marsu odhaľuje jazvy z dávnej minulosti planéty: Všimnete si kanály, v ktorých bola kedysi voda?

Európska vesmírna agentúra sa podelila o záber z regiónu Tuahmasia Planum, cez ktorý kedysi pretekala voda.

Povrch marsu zaber z kamery HRSC
Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin

Mars je fascinujúcou planétou už na prvý pohľad, no geológovia nachádzajú prekvapenia doslova všade kam sa pozrú. Nedávno sonda Európskej vesmírnej agentúry, Mars Express, zachytila pôsobivý záber na červenú planétu.

Tento záber vytvorila kamera HRSC (pozn. redakcie: High Resolution Stereo Camera) a môžete si na nej všimnúť región Thaumasia Planum. Presnejšie sa pozeráte na zvrásnenú pôdu a fraktúry, ktoré ukrývajú tajomstvo. Vedci vysvetľujú, že medzi najvyššími a najnižšími časťami regiónu, na ktorý sa môžete pozrieť nižšie, je rozdiel až 4,5 kilometra. Mnoho astronómov verilo, že od vzniku Marsu pred 4,5-miliardami rokov sa tento región veľmi nezmenil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Pozrite sa na región Marsu, ktorým kedysi dávno pretekala voda
Zdroj: ESA

To však nemusí byť pravda, ako naznačuje agentúra ESA. Objavujú sa dôkazy ktoré naznačujú, že v minulosti bola táto oblasť tvarovaná ako tektonikou tak aj vodou. Dnes Mars nevykazuje známky tektoniky a voda sa už z povrchu dávno vyparila.

„Mars v minulosti prešiel v tomto regióne výrazným stresom. Počas toho vznikli hlboké fraktúry, ktoré dnes poznáme ako Nectaris Fossae. Na fotografii ich môžete vidieť v centre a dnes sú zaplnené svetlým prachom,“ píše ESA.

Vodné kanály

Predpokladá sa, že vznikli v určitom vzťahu ku kolosálnemu kaňonovému systému Valles Marineris, najväčšiemu systému v sústave. Vedci predpokladajú, že tektonika kedysi dávno tvarovala tento región červenej planéty. Zároveň sa domnievajú, že keď na povrchu Marsu tiekla voda, tá vytvorila kaňony a rôzne kanály. Niektoré sú len povrchové, a iné oveľa hlbšie. Vpravo dole si môžete všimnúť množstvo vodných kanálov. Predpokladá sa, že voda z povrchu planéty zmizla pred 3,8-miliardami rokov.

Pozrite sa na región Marsu, ktorým kedysi dávno pretekala voda
Zdroj: ESA

Čo sa však týka samotného regiónu Thaumasia Planum, astronómovia veria, že vznikol krátko po vzniku planéty z niekoľko kilometrov hrubých lávových prúdov. V tomto štádiu bola evolúcia Marsu pomerne turbulentným procesom, počas ktorého sa začali formovať mnohé z charakteristík planéty. Neďaleko regiónu sa nachádzajú sopky Tharsis. Vedci vysvetľujú, že keď sa tieto sopky tvorili, v regióne Thaumasia Planum mohlo dôjsť k popraskaniu pôdy.

Sopka nakoniec región zaplavila lávou a tá postupne chladla. Počas toho mohla vytvoriť na povrchu „vrásky“. Následne bol región pokrytý popolom a prachom, než si voda prerazila lávou cestu a vytvorila kanály, ktoré môžeme vidieť na Marse dnes. Odkiaľ však voda prišla ostáva zatiaľ záhadou. Vedci sa domnievajú, že mohla vyjsť z odlišných nadmorských výšok. To vedcom naznačuje, že voda sa mohla dostať na povrch z hlbších vrstiev planéty.

Sonda Mars Express obieha okolo červenej planéty už od roku 2003. Vedcom prináša zábery povrchu, no dokáže identifikovať rôzne minerály, či kompozíciu atmosféry. Vďaka misii astronómova zisťujú viac o tom, ako rôzne fenomény interagujú z prostredím Marsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre