Nová AI FaceAge odhalí z fotografie tvojej tváre tvoj biologický vek. Dokáže predpovedať aj výsledok liečby rakoviny!
Umelá inteligencia FaceAge dokáže z tváre človeka vyčítať jeho biologický vek aj šance na prežitie pri rakovine.
Výskumníci z Mass General Brigham zistili, že biologický vek človeka môžeme vyčítať z jeho čŕt tváre. V rámci novej štúdie vyvinuli AI algoritmus FaceAge, ktorý dokáže na základe fotky tváre človeka predpovedať biologický vek človeka.
Okrem toho FaceAge zvláda aj predpovedať šance na prežitie pacientov, ktorí trpia rakovinou. Výskum ukázal, že ľudia s rakovinou mali v systéme FaceAge vyšší vek ako ľudia, ktorí týmto ochorením netrpeli. Celkovo FaceAge odhadol v priemere o päť rokov viac, než bol ich chronologický vek.
Zároveň výskumníci zistili, že čím vyšší vek FaceAge ukázal, tým nižšiu šancu na prežitie ľudia mali. FaceAge dokázal šance na prežitie predpovedať pri niekoľkých typoch rakoviny.
“Umelú inteligenciu môžeme využiť aj na to, aby sme odhadli biologický vek človeka z fotografií jeho tváre. Náš výskum ukázal, že takáto informácia môže mať klinický význam. Naša štúdia zároveň dokázala, že aj jednoduchá selfie môže poskytovať informácie, ktoré nám pomôžu zlepšiť starostlivosť o pacienta,” hovorí Hugo Aerts, jeden z autorov štúdie.
Predpovedanie biologického veku
Výskumníci teda tvrdia, že to, ako staro vyzeráme, skutočne má nejakú váhu. Zistili, že ak má pacient menší biologický vek ako chronologický, po liečbe rakoviny sa pacientom darí oveľa lepšie.
Človek má v podstate dva “veky”. Jeden, chronologický, čo je počet rokov, ktoré sme už odžili. Biologický vek je o niečo komplikovanejší a hovorí, ako staro naše telo vyzerá. Biologický vek môže ovplyvniť množstvo rozličných faktorov, napríklad životospráva, fajčenie, alkohol, cvičenie a iné.
Neprehliadni
“Doktori získavajú prvé informácie už v momente, keď pacient prejde dverami. Jeho výzor môže doktorovi povedať veľa ohľadom pacientovho zdravia a celkovej vitality. Ide o intuitívne zhodnotenia, ktoré následne doktor spojí s chronologickým vekom pacienta a ďalšími informáciami, ktoré získa,” hovoria výskumníci.
Na vytvorenie nástroja FaceAge výskumníci využili hĺbkové učenie a technológie na rozpoznanie tváre. Následne trénovali túto technológiu na viac ako 58-tisíc tvárach z verejných databáz. V ďalšom kroku otestovali algoritmus na viac ako 6-tisíc pacientoch, ktorí trpeli rakovinou.
Ako sme už spomenuli, výsledky experimentu ukázali, že pacienti trpiaci rakovinou vyzerali výrazne staršie ako tí, ktorí rakovinou netrpeli. Ak mal pacient vyšší FaceAge vek, znamenalo to preňho nižšie šance na prežitie. Odhadnutie šancí na prežitie je pritom dôležité v prípade rakoviny. Keď sa výskumníci opýtali desiatich doktorov, ako by hodnotili šance na prežitie zo 100 fotografii, lekári skôr hádali, ako dávali informovaný odhad.
Umelá inteligencia ale dokáže z tváre vyčítať informácie, ktoré sú normálne nepostrehnuteľné. Samozrejme, autori sami priznali, že FaceAge musí ešte prejsť testovaním, než budeme môcť túto AI technológiu vidieť v nemocniciach. FaceAge ale otvára dvere do nového odvetvia skúmania potenciálne dôležitých biomarkerov z tváre a fotografií.
Skúmanie biologického veku
Ďalšia zaujímavá štúdia sa odohrala ešte v marci tohto roku. Výskumníci identifikovali moment, kedy naše telo poskočí v biologickom veku.
Do výskumu bolo zapojených viac ako 100 účastníkov vo veku od 25 do 75 rokov, ktorých zdravotný stav vedci dlhodobo monitorovali. Pravidelne odoberali krv a ďalšie biologické vzorky každých niekoľko mesiacov v priebehu niekoľkých rokov. Výsledkom bolo získanie rozsiahlych údajov o RNA, proteínoch, metabolitoch a mikrobiome, pričom sledovali viac ako 135 000 rôznych molekúl a mikroorganizmov. Ak by sa tieto údaje rozložili na individuálne dátové body, dosiahli by takmer 250 miliárd.
Štatistická analýza ukázala, že až 81 % skúmaných molekúl vykazuje nelineárne výkyvy. Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. Znamená to, že sa nemenia rovnakým tempom po celú dobu, ale dochádza k ich náhlym skokom v určitých obdobiach života. Výskum identifikoval dve hlavné fázy biologickej premeny – okolo 44. a 60. roku života. Viac o výskume nájdeš v našom článku.
Komentáre