Spravodajstvo

Nokia začína v zahraničí výstavbu 10 Gb/s optickej siete. Dočkáme sa jej raz aj na Slovensku?

Jeden z najväčších telekomunikačných providerov v USA, Frontier Communications, uzatvorila partnerstvo so spoločnosťou Nokia, aby spoločne použili najnovšiu technológiu XGS-PON. Pojem XGS-PON je v preklade 10-gigabitová pasívna symetrická optická sieť, zdĺhavejšie sa jedná o point-to-multipoint optickú sieť, ktorá ponúka 10 Gb/s v oboch smeroch a podporuje dvojstupňové prenosy.

Vyššie prenosové rýchlosti si nevyžadujú zmenu optickej infraštruktúry

Spoločnosť Frontier chce s 10 Gb/s sieťou začať v texaských mestách Dallas a Fort Worth, ktoré sú od seba vzdialené necelých 50 kilometrov. Služby tohto providera by sa mali ale neskôr rozšíriť do ďalších miest v Texase. Ďalšími hlavnými adeptami na novú ultrarýchlu sieť sú štáty Florida a California. Vo vyhlásení spoločnosti Nokia zaznela jedna naozaj dôležitá správa. Spoločnosť Frontier bude schopná ponúknuť nové vyššie prenosové rýchlosti prostredníctvom svojej existujúcej optickej siete, vďaka čomu sa zákazníci nemusia obávať dodatočných kabeláží.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Frontier svoje služby nechce poskytovať vo všetkých štátoch USA

Podľa dostupných informácií, chce provider Frontie poskytovať svoje služby iba v troch vyššie uvedených štátoch v USA. To by pre zostatok amerických štátov znamenalo čiastočnú smolu, no časom sa táto nová technológia dostane do všetkých štátov v USA. Frontier nie je jediným providerom, ktorý spolupracuje s Nokiou na expanzii ultrarýchlych optických sieťach. Nokia je momentálne v partnerstve s ďalšími 14 poskytovateľmi telekomunikačných služieb, ktorí majú v budúcnosti záujem využívať technológiu XGS-PON, vďaka ktorej by sa 10 Gb/s siete dokázali rozšíriť do všetkých kútov v USA, poprípade aj do iných častí sveta.

Len pre porovnanie a neznalcov prenosových rýchlostí uvedieme menší príklad. Na Slovensku sú momentálne dostupné viaceré internetové balíčky od rôznych internetových providerov. Prenosové rýchlosti v prípade optických sietí sa zväčša pohybujú na úrovni 100-500Mb/s. Niektorí menej známi provideri poskytujú aj 1Gb internetové pripojenie, čiže pripojenie na úrovni 1000Mb/s. Provider Frontier ale plánuje svoje služby rozšíriť na maximálnu prenosovú rýchlosť 10Gb/s, čiže 10000Mb/s. Pri pohľade na tento gigantický rozdiel je zrejme hneď každému jasné, že stále máme čo doháňať.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok: tabletowo.pl

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close