Nokia po prvýkrát predstavila batérie novej generácie. Ponúknuť by mali 2,5-krát väčšiu výdrž, no váha zostane rovnaká

Za najnovším objavom stojí Nokia Bell Labs a výskumné centrum univerzity Trinity College v Dubline

Bateria smartfonu
Zdroj: YouTube (Samsung)

Spoločnosť Nokia, respektívne jej výskumné stredisko Nokia Bell Labs, má pred sebou obrovskú výzvu. Vďaka najnovším objavom by mohla bezproblémovo spustiť „baterkovú“ revolúciu. V spolupráci s výskumnými pracovníkmi v centre Amber na Trinity College v Dubline sa totižto Nokii dokázalo vytvoriť lítium-nanotrubicovú batériu, ktorá má až 2,5-krát lepšiu výdrž, ako dnešné batérie, ktoré nájdeme v smartfónoch, či iných, menších zariadeniach.

photo-of-researchers-at-nokia-bell-labs-and-amber_opt
Zdroj: Nokia

Nejde iba o teóriu

Nokia Bell Labs má za sebou naozaj mnoho úspechov, ktoré roky prispievali ku neustálemu progresu v rámci sveta batérií. Najnovší objav je ďalším úspechom, ktorý už viac menej prepísal históriu, i keď ešte nebol reálne aplikovaný do bežného zariadenia. Výsledky štúdie a pokusov zverejnených vo vedeckom časopise Nature Energy jednoducho vytvárajú obraz naozaj nádejnej technológie, ktorá by mohla už čoskoro zmeniť zariadenia okolo nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová technológia stojí na batériových elektródach, ktoré sú kompozitom uhlíkových nanotrubíc a lítiových materiálov, ktoré energiu ukladajú. Spojenie týchto dvoch materiálov zabezpečuje prenos energie na úrovni teoretickej maximálnej účinnosti. Výsledkom toho je, že batérie sa nie len nabijú oveľa rýchlejšie, ale zároveň v sebe dokážu uschovať čo najviac energie, ako sa teoreticky uskladniť vôbec dá.

Potencionálne využitie

Keďže batéria dokáže uschovať oveľa viac energie v menšom balení, využitie tejto technológie v budúcnosti je naozaj širokospektrálne. Ako uviedol predstaviteľ spoločnosti Nokia, Paul King, „táto technológia bude mať obrovský vplyv na vývoj 5G ako aj celého sveta prepojeného prostredníctvom siete.“ Nokia uvádza, že vďaka novým batériám by tak bolo možné značne predĺžiť výdrž malých zariadení, ktoré budú v rámci 5G siete čoraz viac dôležité. Zásadnou zmenou by mohol prejsť aj internet vecí, ako aj iné bezdrôtové zariadenia, ktoré budú využívať pripojenie cez ultrarýchlu 5G sieť. Výskumníci taktiež uviedli, že nová technológia by mohla pomôcť aj v oblasti energetiky, teda presnejšie pri systémoch s obnoviteľnými zdrojmi energie.

Spoločnosť Nokia uviedla, že už podala patentovú prihlášku a do budúcnosti plánuje priniesť túto technológiu aj na spotrebiteľský trh. Ako to už ale v tejto brandži býva zvykom, výskumníci neposkytli žiadny konkrétny časový harmonogram, kedy by sa mala začať masová výroba, poprípade kedy by mohol byť spustený predaj týchto batérií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre