SpravodajstvoTechnológie

Nokia odhaľuje, či je 5G sieť energeticky efektívnejšou ako dnešné 4G siete. Prekvapuje vás výsledok?

Trojmesačná štúdia spoločností Nokia a Telefónica potvrdzuje, že 5G siete môžu dopomôcť dosiahnutiu uhlíkovej neutrality v kratšom čase

Nová štúdia spoločností Nokia a Telefónica zistila, že 5G siete sú až o 90 percent energeticky efektívnejšie na prenosovú (dátovú) jednotku ako staršie, no dnes stále využívané 4G siete. Prieskum, ktorý sa uskutočňoval počas trojmesačného obdobia, sa zameriaval na spotrebu energie rádiovej prístupovej siete (RAN) v sieti spoločnosti Telefónica. Zavádzanie 5G sietí je momentálne nastavené tak, aby dramaticky zvýšilo dátový prenos, takže je kritické, aby spotrebovaná energia nenarastala rovnakou rýchlosťou. Zistenia z nedávneho výskumu však potvrdzujú to, že spoločnosti môžu dosiahnuť svoje energetické záväzky aj vďaka 5G sieťam aby znížili svoj dopad na zmenu podnebia.

O krok bližšie k znižovaniu uhlíkovej stopy

„5G je natívne ekologickejšia technológia s väčším počtom dátových bitov na kilowatt energie ako ktorákoľvek predchádzajúca generácia bezdrôtovej technológie. Siete 5G si však vyžadujú ďalšie kroky na zvýšenie energetickej účinnosti a minimalizáciu emisií CO2, ktoré prídu s exponenciálne zvýšeným dátovým prenosom. Na rádiovej základňovej stanici a na sieťových úrovniach je niekoľko funkcií na úsporu energie, napríklad funkcie na úsporu energie 5G, nasadenie malých buniek a nová architektúra a protokoly 5G, ktoré je možné kombinovať, aby sa výrazne zlepšila energetická účinnosť bezdrôtových sietí, “ píše vo svojej tlačovej správe spoločnosť Nokia.

Rozsiahle testovanie moderných 5G riešení od spoločnosti Nokia, ktoré využíva práve operátor Telefónica, zahŕňalo skúšanie jedenástich rôznych preddefinovaných scenárov prenosového zaťaženia. Výsledky štúdie zdôraznili, že samotná 5G technológia je výrazne efektívnejšia a to vďaka viacerým aspektom, ktoré dokážu šetriť energiu najmä pri dátovom prenose. Ide však o komplexné hardvérové ako aj softvérové riešenia a špeciálne funkcie, vďaka ktorým je energetická efektivita oproti 4G sietiam na tak vysokej úrovni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš najväčší príspevok k prekonaniu výziev svetového udržateľného rozvoja spočíva v riešeniach a technológiách, ktoré vyvíjame a poskytujeme. Prikladáme tomu obrovský význam. Technológia spoločnosti Nokia je navrhnutá tak, aby bola energeticky efektívna počas používania, ale aby tiež vyžadovala menej energie počas výroby. Táto dôležitá štúdia zdôrazňuje, ako môžu mobilní operátori vyrovnať energetické zisky počas svojho uvedenia na trh, čo im pomáha k väčšej zodpovednosti k životnému prostrediu a zároveň im umožňuje dosiahnuť významné úspory nákladov, “ uviedol Tommi Uitto, prezident spoločnosti Mobile Networks v spoločnosti Nokia.

Pre obe spoločnosti je to významný posun vpred, keďže obe podporujú zrazenie globálneho otepľovania na úroveň 1,5°C. Spoločnosti Nokia sa pritom v roku 2019 podarilo dodať produkty s nulovými emisiami viac ako 150 zákazníkom z celého sveta. Samotná spoločnosť sa pritom zaviazala, že do roku 2030 zníži emisie zo svojej prevádzky až o 41%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close