Nikto nevie, odkiaľ mohli prísť: Hlboko v útrobach zeme sa nachádzajú zvláštne anomálie

Vedci si nedokážu vysvetliť existenciu množstva záhadných regiónov na spodku zemského plášťa

Hlboko pod Afrikou leží zhluk geologických záhad. Takmer na spodku zemského plášťa, približne 2.8-tisíc km pod povrchom, ležia anomálie, ktoré mätú seizmické vlny, píše portál Popsci.

Seizmické vlny sa využívajú na nahliadnutie do útrob našej planéty. V tomto regióne sa ale správajú zvláštne, akoby boli zachytené v želatíne. Predpokladá sa, že anomálie môžu byť široké až niekoľko stoviek kilometrov. Nazývajú sa Ultra-low velocity zones a to, ako vznikli, ostáva vedeckou záhadou. Tím geológov sa na tieto zóny pozrel bližšie a prišiel s teóriou, ktorá by ich mohla vysvetliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou počítačových simulácií skúmali spôsoby, ako mohli tieto záhadné zóny vzniknúť. Objavili dôkazy, ktoré naznačujú, že môže ísť o starodávny materiál, starý niekoľko miliárd rokov. Ten postupom času klesal hlbšie a hlbšie do zemského plášťa. Ak sa ich teória potvrdí, tieto zóny by mohli byť ideálne pre zistenie podmienok, ktoré vládli na mladej Zemi.

„Čo ma fascinuje najviac je to, že ide o bizarné regióny v najnižšej časti zemského plášťa,“ vysvetľuje Michael Thorne, geológ z University of Utah.

Thorne dodáva, že tieto zvláštne regióny možno pozorovať v rôznych častiach zemského plášťa, no napriek tomu o nich nevieme takmer nič. Vedci zatiaľ nedokážu povedať z čoho sa skladajú, aké sú veľké a ani to, kde sa všetky môžu nachádzať. Kľúčom je ale pochopiť, ako vznikli. Ak dokážeme popísať ich vznik, budeme schopní určiť ich fyzikálne vlastnosti.

Ako vznikli záhadné regióny?

Spočiatku si vedci mysleli, že môže ísť o lávové regióny, pretože niektoré z regiónov sa nachádzali pod sopkami. Veľa iných však leží na úplne iných miestach. Seizmické vlny nepomáhali vytvoriť obraz, ako môžu tieto regióny vyzerať. Vedcom však pomohli simulácie.

„Najzarážajúcejším objavom bolo, že tieto zvláštne regióny môžu byť vrstvené,“ vyjadril sa Thorne.

Tieto vrstvy nie sú jednotvárne v kompozícii a štruktúre. Museli vzniknúť niekedy na počiatku Zeme, no ani po 4.5-miliardách rokov nie sú vplyvom podmienok v zemskom plášti zmiešané dokopy. Podľa teórie by mohli mať zvláštne regióny spojitosť s apokalyptickou udalosťou, ktorá postihla našu Zem pred miliardami rokov.

Je známe, že sa naša planéta v minulosti zrazila s inou planétou, ktorá sa volala Theia. Podľa inej teórie táto gigantická zrážka vytvorila náš Mesiac. Počas zrážky však vznikol oceán roztavenej skaly, v ktorom sa nachádzali rôzne plyny a kryštáli. Keď roztavená skala vychladla, po zrážke mohol ostať hustý materiál, ktorý klesol na dno zemského plášťa.

Zatiaľ však ide len o teóriu, ktorá potrebuje viac dôkazov na to, aby mohla byť potvrdená. Existuje ešte množstvo otázok, ktoré musia vedci zodpovedať, no veria, že budúce výskumy prinesú oveľa viac svetla do tejto záhady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre