Nielen vojna s Rimanmi položila toto mesto na lopatky, ale aj potravinová kríza, odhaľuje štúdia

Nedostatok potravín je problém, ktorému čelia niektoré krajiny sveta aj dnes. Neschopnosť uživiť obyvateľov môže viesť k historickým zmenám.

historicke mesto
Zdrojo: Dajing Ge Pavillon (CC BY-SA 3.0) via Wikipedia, ilustračný obrázok

Palmýra bola v antike významné mesto Sýrie ležiac približne 215 km severovýchodne od Damasku. Ruiny tohto mesta „znovuobjavili“ cestovatelia v 17. storočí a odvtedy si toto mesto držalo záujem verejnosti.

S Palmýrou sa spája množstvo príbehov, no najznámejším bude pravdepodobne príbeh o kráľovnej Zenobii, ktorá vládla v tom čase prosperujúcemu mestu a nebála sa postaviť sa Rímskej ríši. Zenobia však svoju vojnu nakoniec prehrala. Jej kráľovstvo zaniklo a z Palmýry sa stala len ďalšia bezvýznamná usadlosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z univerzity Aarhus v spolupráci s univerzitou Bergen spochybňujú časť príbehu, ktorá rozpráva o poslednej rane, ktorú Rimania Palmýre zasadili, vysvetľuje portál Newswise.

„Dostatok potravín bolo vždy niečo, čoho sa mestské centrá v nehostinných oblastiach obávali. Predpokladáme, že nedostatok jedla začal byť vážnym problémom s meniacimi sa podnebnými podmienkami a rastúcou populáciou mesta. Išlo o faktory, ktoré sa dostali do kritického bodu práve počas vlády kráľovnej Zenobie,“ vysvetľuje doktorka Iza Romanowska, jedna z autoriek štúdie.

Obdobie vlády kráľovnej a jej manžela, Odaenatha, sa poznačilo prudkými spoločenskými zmenami, militarizáciou a rýchlym dobývaním okolitých oblastí, čo viedlo aj ku zániku Palmýry. Výskumníci v rámci novej štúdie použili model na simulovanie suchých a polosuchých prostredí. Pomocou neho zisťovali úrodnosť krajiny okolo mesta.

palmyra nalezisko mesto
Zdroj: Rubina Raja and Palmyra Portrait Project.

Model následne spojili s klimatickými zmenami a z toho usúdili, koľko jedla dokázali obyvatelia Palmýry vyprodukovať v rôznych historických obdobiach mesta. Oblasť, v ktorej mesto ležalo, sa postupom času menila na suchšiu a horúcejšiu, čo výrazne obmedzilo schopnosť obyvateľov vyprodukovať dostatok jedla.

„Množstvo štúdií sa pozrelo na históriu Palmýry, jej sociálne zloženie a infraštruktúru. My sme sa mohli na históriu pozrieť z nového uhla,“ hovorí ďalšia autorka štúdie, Rubina Raja.

Problém s nasýtením obyvateľov

Štúdia je dôkazom toho, že aj potravinová kríza môže ovplyvniť históriu mesta a jej obyvateľov. Autori štúdie prirovnávajú krízu mesta k problémom, ktorým čelia niektoré krajiny, či mestá aj dnes.

„Mnohí veria tomu, že človek sa nikdy nepoučí z histórie. To však nie je pravda, z histórie sa môžeme toho naučiť veľa a mali by sme učiť z chýb našich predkov,“ vyjadril sa profesor histórie, Eivind Heldaas Seland.

Produkcia potravy sa približne v treťom storočí dostala do kritického bodu. Mesto nedokázalo svojich obyvateľov uživiť v momente, kedy krajine vládla kráľovná Zenobia. Zároveň vedci zistili, že Rímska invázia v rokoch 272 až 273 nebola jediným dôvodom, prečo toto známe historické mesto padlo.

Ruiny mesta Palmýra sa zachovali dodnes, no v roku 2011 toto historické miesto obsadil Islamský štát. V roku 2016 ho oslobodila Sýrska armáda. Počas tohto konfliktu sa zničili mnohé cenné historické pamiatky a múzeum bolo vyrabované.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre