Nielen Google, ale aj Apple mal zbierať údaje bez vedomia používateľov. Giganta ženú pred súd!

Na technologického giganta Apple bola podaná hromadná žaloba. Výskumníci totiž prišli na nezákonné zbieranie údajov.

Apple_logo_spolocnost
Zdroj: unsplash.com (zhang kaiyv)

V americkom štáte Kalifornia bola podaná hromadná žaloba proti spoločnosti Apple. Tento technologický gigant mal údajne zhromažďovať údaje používateľov iPhonov. Žaloba sa odvoláva na výskum, ktorý ukázal, ako viaceré aplikácie určené pre iPhone odosielajú analytické dáta na servery spoločnosti Apple bez ohľadu na to, či je nastavenie ochrany osobných údajov zapnuté alebo vypnuté. Na informáciu upozornil web malwarebytes.com.

Veľmi podrobné údaje o aktivite

Výskumníci zistili, že oficiálnych obchod s aplikáciami App Store posiela spoločnosti skutočne podrobné informácie o takmer všetkom, čo používateľ v rámci aplikácie robí. Takto podrobné informácie mal Apple získavať aj z aplikácií, ktoré sú priamo vstavané do systému. Tieto údaje sú cenné pre vývojárov, ktorí vedia aplikáciu vylepšovať. Odoslané údaje totiž zahŕňajú miesta, kde ste klikli, ktoré aplikácie ste vyhľadávali alebo či sa k vám dostali reklamy a koľko času ste s nimi interagovali. Vaše správanie vie byť následne kategorizované, pretože aplikácia pozná váš druh smartfónu, rozlíšenie obrazovky, jazyk klávesnice či spôsob pripojenia na internet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To, že softvér vie takéto informácie zbierať nie je ale nič prekvapivé. Čo je ale zarážajúce je fakt, že podľa výskumníkov nemalo vypnutie alebo zapnutie nastavení súkromia žiadny vplyv na odosielanie týchto druhov údajov. Stále existuje možnosť, že Apple tieto údaje iba zbiera, no ďalej ich nevyužíva, aj keď to je veľmi nepravdepodobné.

Tvrdé obvinenia

Žaloba preto obviňuje spoločnosť Apple z porušenie kalifornského zákona o narušení súkromia, ktoré zakazujú neoprávnené nahrávanie dôvernej komunikácie. Žalobca Elliot Libman sa domnieva, že používaním nastavení ochrany súkromia na svojom iPhone toto oprávnenie používateľ výslovne odmieta. Zároveň dodáva, že analytické nastavenia iPhonov a iPadov dávajú v tomto smere výslovný prísľub. Nižšie si môžete pozrieť niektoré z hlavných obvinení.

Žalovaný [Apple] porušuje štátne právo v súvislosti s nezákonným zaznamenávaním dôvernej činnosti spotrebiteľov v jeho spotrebiteľských mobilných aplikáciách (ďalej len „aplikácie“) – čo je obrovská a stále rastúca pokladnica údajov, ktoré spoločnosť Apple zhromažďuje a využíva na svoj vlastný zisk. Prostredníctvom svojho všadeprítomného a nezákonného podnikania v oblasti sledovania a zhromažďovania údajov pozná spoločnosť Apple aj tie najintímnejšie a potenciálne zahanbujúce aspekty používania aplikácií používateľom – bez ohľadu na to, či používateľ prijme iluzórnu ponuku spoločnosti Apple, že tieto aktivity zostanú súkromné.

Pre spoločnosť, ktorá sa hrdí tým, ako berie súkromie používateľov vážne ide o skutočne zahanbujúce obvinenia. Preto bude zaujímavé sledovať to, ako sa tento prípad vyvinie. O jeho prípadných aktualizáciách vás budeme informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre