Spravodajstvo

Niekto sa pri príležitosti Dňa ruských vzdušných síl opäť nabúral do vysielania miestnych televízií

Hackerom sa opäť podarilo narušiť riadny chod viacerých ruských televízií. K útokom sa zatiaľ neprihlásila žiadna hackerská bunka.

Vojna u nášho východného suseda sa nenesie len na zemi, ale aj v kybernetickom priestore. Rusko hoci dlho popieralo, že útoky ovplyvňujú chod krajiny, tak v prvej polovici júna otočilo rétoriku. Miestne úrady dokonca uviedli, že ak útoky neutíchnu, tak môžu prerásť i do vojenského konfliktu.

Pre tých, ktorí nevedia, tak potom ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak hackeri z celého sveta oznámili, že pomôžu našim susedom na kybernetickom fronte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyhrážke Kremľa hackerov nevystrašili a útočia na IT infraštruktúru krajiny do týchto chvíľ. Hackeri sa okrem narúšania riadneho chodu viacerých služieb snažia medzi miestnymi obyvateľmi šíriť aj informácie o vojne. Dôvodom je, že naprieč Ruskom panuje prísna cenzúra informácií. Tá vyústila dokonca v to, že miestne média nemôžu písať o vojne iné správy ako tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. Rovnako nemôžu vojnu označovať ako akt vojny, ale len ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Okrem iného Rusko začalo blokovať aj VPN služby, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru. Tak isto nedávno v Rusku bola spustená silná antikampaň proti VPN službám a to ako v online priestore, tak aj mimo neho.

Hackeri sa opäť nabúrali do vysielania televízií

Najnovšie sa do širokej pozornosti verejnosti dostáva ďalší kybernetický útok. Nateraz sa k útoku ale neprihlásila žiadna skupina hackerov.

Neznámi ľudia prelomili sieť káblovej televízie na území Altaj (pozn. redakcie: ide o autonómnu republiku v Ruskej federácii) a zablahoželali ruským vojenským vesmírnym silám ku Dňu ruských vzdušných síl. Odvysielané boli fotografie a video materiály ruských vzdušných síl zničených na Ukrajine. Na tému upozornila spravodajská agentúra NEXTA, ktorá publikovala na sociálnej sieti aj krátke video. Na videu nižšie môžete vidieť, ako po prepnutí kanálu u miestneho poskytovateľa televízií, divák videl videá súvisiace s vojnou.

„V Altajskom kraji sa neznámi ľudia nabúrali do káblovej siete a ukázali video o stratách okupantov.

Stalo sa tak práve v Deň ruských vzdušných síl.“, píše agentúra v príspevku vyššie.

Nejde o prvý útok tohto typu

Nejde o prvé útoky tohto typu. Hackeri zo zoskupenia Anonymous už viackrát narušili chod viacerých televízií. Stalo sa tak napríklad ešte v máji tohto roka počas osláv víťazstva nad fašizmom. Hackeri uviedli, že zo dňa osláv, Rusom spravia deň hanby.

V miestnych televíziách boli v tom čase odvysielané viaceré záznamy z vojny na Ukrajiny. Rovnako sme mohli byť i svedkami rôznych hlásení, kedy zmenili názvy televízií napríklad na „Televízie a vláda vám klamu. Nie vojne“ a podobne.

Mimochodom, len nedávno Rusko označilo za jednu z najnebezpečnejších hackerských skupín bunku squad303. Ide o hackerov, ktorí vytvorili nástroj, prostredníctvom ktorého môžu ľudia kontaktovať miestnych obyvateľov a informovať ich o zverstvách, ktoré vykonáva Kremeľ na Ukrajine. Prostredníctvom tohto nástroja bolo k začiatku augusta odoslaných viac ako 110 miliónov správ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close