Niekoľkokilometrové veže, môžu zohrať kľúčovú úlohu pri získavaní energie na Mesiaci

Stavby vežiakov by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri kolonizácii Mesiaca. Tvrdia vedci, ktorí už pracujú na prvých teoretických projektoch.

Je možné, že už čoskoro budú astronauti prebývať aj na Mesiaci. V príprave je program Artemis, vedený americkou NASA, ktorého cieľom je vrátiť ľudí na povrch našej prirodzenej družice. Nezávisle od programu Artemis plánujú výstavbu svojej vlastnej stanice aj Čína a Rusko, krajiny, ktoré včera (pozn. redakcie: 10.3), podpísali memorandum o spolupráci.

Ak chcú vesmírne agentúry vyslať ľudí na povrch Mesiaca dlhodobo, musia sa vedieť o nich aj postarať. Jednou z kľúčových surovín bude aj elektrická energia, píše portál Universe Today. Najviac sa počíta so solárnou energiou, no hovorí sa aj o jadrových reaktoroch, ktoré by poskytli energiu na miestach, kde nie je dostatok slnečného žiarenia. Portál Universe Today píše, že najlepším spôsobom, ako získať solárnu energiu by mohla byť stavba veží, ktoré môžu byť vysoké až niekoľko kilometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na povrchu Mesiaca totiž budú pre život astronauta kľúčové dva zdroje. Voda a elektrická energia. Voda môže slúžiť na pitie, pestovanie rastlín, výrobu raketového paliva a kyslíku. Na Mesiaci sa môžu nachádzať ložiská ľadu, no problém je, že tie sú väčšinou na dne hlbokých kráterov, zatiaľ čo ideálne miesto pre solárne kolektory je na okrajoch kráterov, alebo na pahorkoch, kde svieti slnko takmer stále.

“Takéto veže by zdvihli solárne panely nad prirodzené prekážky, ako sú geologické útvary na mesačnom povrchu a rozšírili by povrch dostupný na výrobu energie.”

Niekoľkokilometrové veže

Problém je, že tieto pahorky sú relatívne malé, a tak je logické stavať na nich vertikálne, čím by sa zvýšila úžitková plocha stavby. Lenže prejde ešte niekoľko desaťročí, kým sa ľudstvo o podobnú stavbu pokúsi. Momentálne ale výskumníci z Harvardskej univerzity pripravujú projekt, ktorý detailnejšie hovorí o možnostiach a obmedzeniach stavby na Mesiaci. Ich výskum bol publikovaný na portáli ArXiv.

Stavba na Mesiaci je totiž úplne iná, ako stavba na Zemi. Najvyššia budova na zemi je Burj Khalifa, ktorá má 828 m. Na Mesiaci by sme mohli postaviť budovu, niekoľkonásobne vyššiu, kvôli prostrediu, aké sa tam nachádza.

Mesiac má oproti Zemi len šestinovú gravitáciu, čo znamená, že budovy môžu podporovať svoju váhu do oveľa väčších výšok. Za druhé, na Mesiaci nie je atmosféra, čiže stavba nebude narušená silnými vetrami. Treťou výhodou je, že na Mesiaci nie sú zemetrasenia. Výskumníci z Harvardu prišli na to, že 20 cm hrubá stena stačí na to, aby sme postavili betónovú vežu, vysokú niekoľko kilometrov. Podľa ich výskumu je možné stavať aj vyššie ako 2 km, avšak v tom prípade sa náklady a množstvo betónu dramaticky zvýši. Tím vybral betón preto, lebo ho môžeme ľahko vyrobiť z mesačného regolitu. Zároveň dodáva, že vysoké stavby by mohli byť v prípade Mesiaca tým najpraktickejším riešením. 

Čo si myslíte o kolonizácii vesmírnych objektov. Dožije sa toho naša generácia? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch váš názor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre