ANDROIDNávodySpravodajstvo

Niekoľko šikovných funkcií Android smartfónov, ktoré mnohí používatelia nepoznajú, ale mali by!

Od chytrého odomykania zariadenia, až po zdieľanie obrazovky do PC, či chytrého televízora.

Naše smartfóny už dávno nie sú zariadeniami, ktoré slúžia len za účelom telefonovania, či posielania správ. Dnes sú z nich multifunkčné zariadenia s haldou funkcií. Niektoré z nich sú viac známymi, a iné zas menej. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti 5 funkcií, ktoré sú medzi používateľmi menej známe, ale patria do kategórie užitočných. 

Zdieľanie vašej polohy

V prípade, ak plánujete cestovať do odľahlých lokalít, prípadne máte stretnutie v neznámom mieste a neviete nájsť osobu, s ktorou sa máte stretnúť, tak skvelým nástrojom, ako doraziť na stretnutie včas, je pomocou funkcie zdieľania polohy. Funkciu rovnako možno využiť aj v situáciách, keď plánujete niekde cestovať a zároveň chcete, aby váš blízky vedel, kde sa nachádzate. Disponuje ňou aplikácia Google Mapy, ktorá je predinštalovanou v telefónoch s Androidom. K tejto funkcii sa dostanete cez ikonku vášho profilu v aplikácii Mapy, kde zvoľte možnosť zdieľania polohy. Následne môžete zdieľať vašu polohu s ľubovoľným kontaktom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odomykajte váš smartfón chytrejšie

Odomykanie smartfónu môže byť otravou obzvlášť v prípadoch, ak  potrebujete so zariadením pracovať aktívnejšie, ako je bežné. Buď musíte zadávať heslo, prípadne skenovať odtlačok prsta, či tvár. Aj tu existuje chytrejšie riešenie pomocou funkcie chytrého zámku. Táto funkcia umožňuje odomykanie smartfónu pomocou externého zariadenia, akými sú napríklad chytré hodinky, či podľa lokality. Napríklad, môžete si nastaviť, že smartfón nebude od vás vyžadovať prihlásenie v prípadoch, ak sa budete nachádzať doma, či v práci a podobne. Otvorte si nastavenia vášho smartfónu > Zabezpečenie >  Smart Lock. V rámci tejto sekcie môžete pridať dôveryhodné zariadenia, prípadne lokalitu, kde od vás zariadenie nebude vyžadovať prihlásenie (pozn. redakcie: postup sa môže mierne líšiť v závislosti od výrobcu smartfónu).

Stíšte, alebo si vypnite notifikácie z konkrétnych aplikácií

Notifikácie sú skvelým nástrojom ako zostať dobre informovaný. S pribúdajúcimi aplikáciami sú však vcelku otravné. Hlavne keď vám chodia z desiatok hier, či aplikácií, ktoré aktívne nepoužívate. Vedeli ste však, že pri podržaní notifikácie, vám vyskočí možnosť ich vypnutie, resp. pomocou zvolenia položky ďalšie nastavenia si môžete nastaviť, ako sa vám budú zobrazovať?

Rozdelenie obrazovky v dve

Jednou z ďalších funkcií, ktorá je vcelku málo známou, je možnosť rozdelenie obrazovky v dve. Pomocou tejto funkcie budete môcť pracovať s dvomi aplikáciami súčasne. Oceníte to napríklad v prípadoch, kedy máte nastavenú dvojafaktorovú autentifikáciu, napríklad pri platbách, či pri prihlasovaní sa do rôznych služieb. Funkciu zapnete pomocou vyvolania multitaskingu a následným podržaním aplikácie, ktorú chcete zobraziť na polovicu obrazovky. Potom vám vyskočí obrazovka, ako môžete vidieť nižšie na prvom obrázku. Následne kliknite na ikonu rozdelenia obrazovky v dve.

Zdieľajte obrazovku zo smartfónu na displej iného zariadenia

Funkcia zdieľania obrazovky je veľmi šikovnou, hlavne keď chcete ukázať obsah zo smartfónu väčšiemu množstvu ľudí. Funkciu je možné zapnúť prostredníctvom notifikačnej lišty pomocou ikony televízora. Následne dôjde k vyhľadaniu dostupných zariadení, na ktoré môžete premietať obrazovku smartfónu. Zároveň treba dodať, že musíte byť pripojený k rovnakej Wi-Fi sieti, ako je cieľové zariadenie. V mnohých prípadoch zároveň treba funkciu zdieľania manuálne zapnúť, napríklad v chytrom televízore a až následne sa vám ju podarí dohľadať.

V prípade, ak by ste potrebovali podrobný návod, ako zdieľať obrazovku smartfónu s počítačom, tak vám dávame do pozornosti tento návod. V prípade, ak by ste potrebovali pomôcť so zdieľaním obrazovky smartfónu do chytrého televízora, tak vám dávame do pozornosti tento návod, kde sme sa venovali tejto téme.

Aké málo známe funkcie používate vo svojom Android smartfóne vy? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close