Nie sú to galaxie a existujú v úplnej izolácii: „Modré fľaky“ sú nový druh vesmírnej štruktúry

Vedci z University of Arizona odhalili niekoľko štruktúr, ktorých pôvod je pre astronómov záhadou.

Modré fľaky sú pre vedcov obrovskou záhadou
Záhadná štruktúra, zachytená Hubblovým ďalekohľadom. Zdroj: University of Arizona (Michael Jones)

Vedci z University of Arizona odhalili nový druh kozmickej štruktúry, ktorá sa neradí medzi galaxie a existuje jeden v izolácii. Zvláštnosťou tejto štruktúry je aj fakt, že sa skladá len z relatívne mladých, modrých hviezd, píše portál Eurekalert. Tie sú zoradené v nepravidelnom útvare.

Astronómovia tieto štruktúry prezývajú „modré fľaky“ podľa toho, ako sa javia pri pozorovaní cez teleskopy. Ich veľkosť možno porovnávať s trpasličími galaxiami, no tieto štruktúry sa nenachádzajú blízko ničoho, čo by napovedalo odkiaľ prišli. Vedci objavili až päť takýchto štruktúr nachádzajúcich sa v galaktickom zoskupení Virgo. To ako vznikli ostáva záhadou, pretože v okolí 300-tisíc svetelných rokov neexistuje žiadna štruktúra, odkiaľ by mohli hviezdy pochádzať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K zvláštnym štruktúram sa vedci dopracovali vďaka inej štúdii, ktorá vytvorila katalóg blízkych plynných oblakov, ktoré ukazujú kde by sa mohli nachádzať nové galaxie. Vedci následne začali hľadať hviezdy spojené s týmito plynnými oblakmi. Niektoré plynné oblaky sa podľa predchádzajúcich výskumov spájali s Mliečnou dráhou.

Štúdia sa obrátila takmer okamžite keď sa zistilo, že hneď prvá skupina hviezd vôbec nepatrí k našej galaxii, no nachádza sa v galaktickej kope Virgo. Skupinu hviezd označili ako SECCO1.

„SECCO1 sa radí k mimoriadne zvláštnym modrým fľakom. Naša práca je lekciou o tom, ako vždy očakávať nečakané. To, že po niečom pátrate neznamená, že to aj nájdete, no namiesto toho sa môžete dopracovať k niečomu oveľa zaujímavejšiemu,“ vysvetľuje Michael Jones, ktorý je vedúci štúdie.

Izolované štruktúry

Štúdia modrých fľakov ukázala, že všetky hviezdy sú modré a stále veľmi mladé. Astronómovia si tiež všimli, že sa v štruktúrach nenachádzal atomárny vodík, čo je nezvyčajné, pretože tento prvok je mimoriadne dôležitý pre vznik nových hviezd. Nakoniec atomárny vodík vytvorí husté oblaky molekulárneho vodíku.

„Väčšina zvláštnych štruktúr neobsahovala atomárny vodík, no to neznamená že sa tam nenachádza molekulárny plyn. Ten sa tam nachádzať musí, pretože hviezdy stále prechádzajú procesom formácie,“ vysvetľuje Jones.

Astronómov prekvapilo aj to, že sa v modrých fľakoch nenachádzali žiadne staršie hviezdy. Vedci však našli výrazné stopy prvkov ťažších ako hélium, čo môže viesť k vysvetleniu. Na základe obsahu kovov vedci usudzujú, že štruktúry vznikli z plynu, ktorý bol odobratý z veľkej galaxie, čo sa mohlo udiať dvoma spôsobmi.

Jednou z možností je, že došlo ku kolízii dvoch veľkých galaxií a počas tohto procesu sa do hlbín vesmíru dostal plyn, z ktorého vznikli modré fľaky. Druhou možnosťou je, že veľká galaxia preletela cez obrovský oblak plynu, následkom čoho sa časť plynu oddelila a následne z nej vznikla skupina hviezd. Astronómovia sa prikláňajú k druhej teórii. Tá lepšie vysvetľuje prečo sú tieto štruktúry izolované.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre