HoaxySpravodajstvo

Nie, na tejto soche, ktorá vznikla 100 rokov pred Kristom, skutočne nie je notebook!

Ľudia na soche, ktorá vznikla 100 rokov pred Kristom, vidia notebook. V skutočnosti ide ale o úplne niečo iné.

Cestovanie v čase, ako ho poznáme z filmov, nie je s technológiami, ktoré máme k dispozícii možné. No aj napriek tomu sa objavujú na internete videá a fotografie, na ktorých majú byť údajne zachytení cestovateľa časom. Nedávno sme napríklad upozorňovali na video z 30. rokov minulého storočia, na ktorom bola žena, ktorá vyzerala, že drží mobil a telefonuje. No problém bol v tom, že táto technológia bola vyvinutá až v 40. rokoch. Masovo dostupnou sa ale stala až v 80. rokoch. Alebo sme upozorňovali na 160 rokov starú maľbu, na ktorej mala žena držať smartfón.

Väčšiny týchto mýtov má logické vysvetlenie

V prvom prípade išlo podľa všetkého skutočne o „mobil“, hoci nie o taký, aký nosí väčšina z nás vo vrecku nohavíc. Malo ísť o ženu, ktorá mala v tom čase 17 rokov a bola zapojená do experimentu s bezdrôtovými telefónmi. Nešlo teda o cestovateľku v čase, ale o účastníčku experimentu. V druhom prípade žena nedržala v ruke iPhone, ako tvrdia konšpirátori, išlo ale o modlitebnú knižku alebo spevník, čo bolo pre danú dobu typické.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Najviac ma zaráža, ako veľmi zmena technológie zmenila interpretáciu maľby a istým spôsobom využila celý jej kontext. Veľkou zmenou je, že v roku 1850 alebo 1860 by každý jeden divák identifikoval predmet, ktorým je dievča pohltené, ako spevník alebo modlitebnú knižku. Dnes si nikto nemohol nevšimnúť podobnosť so scénou dospievajúceho dievčaťa pohlteného sociálnymi sieťami na svojom smartfóne.“, uviedol Peter Russell, ktorý rozpútal diskusiu o obraze.

Tentokrát konšpirátori prišli ešte s uletenejším prípadom. Na soche známej ako „Grave Naiskos of anthroned Woman with Attendant“, ktorá je vystavená v Múzeu J. Paula Gettyho v Malibu v Kalifornii, vidia notebook, píše portál dailymail.co.uk. Pre pochopenie kontextu je potrebné uviesť, že socha vznikla 100 rokov pred Kristom.

„[Socha] zobrazuje úžasný predmet, ktorý sa nápadne podobá na moderný notebook alebo nejaké vreckové zariadenie. Nemôžem si pomôcť, ale myslím si, že Erich von Däniken mal po celý ten čas pravdu a že väčšina z týchto mýtov o magických artefaktoch, ktoré bohovia darovali veľmi obmedzenej skupine jednotlivcov v starovekých civilizáciách, boli špičkové zariadenia podobné tým, ktoré máme dnes,“  píše portál s odvolaním na video YouTube.“

Čo teda môžeme vidieť na soche?

Ide ale skutočne o notebook? Samozrejme, že nie. Pre tých, ktorí nevedia, tak prvý notebook, resp. laptop, vznikol v roku 1981 a nižšie sa môžete pozrieť, ako vyzeral.

Osborne 1 prvy prenosny pocitac
Zdroj: Bilby (via Wikipedia), prvý prenosný počítač Osborne 1

Ako už asi tušíte, tak nejde o notebook, ale o úplne iný predmet. Koncept tohto obrazu je súčasťou gréckeho pohrebného umenia po stáročia a s najväčšou pravdepodobnosťou sa týka nádeje, že v posmrtnom živote budú mať stále rovnaké pozemské radosti.

„Žena ležiaca v poduškovom kresle sa načiahne, aby sa dotkla veka plytkej truhlice, ktorú držala slúžka na tomto pohrebe,“ píše sa v opise historika z Getty Museum in Malibu.

Čo sa týka dier, ktoré pripomínajú výstupy pre USB, tak s najväčšou pravdepodobnosťou boli vyplnené drevom, no to podľahlo skaze. Inými slovami, drevo medzičasom zhnilo a ostali po ňom otvory, ktoré môžu pripomínať USB výstup.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close