SpravodajstvoVeda a výskum

Nič také sme ešte nevideli: Ľadovce sa môžu roztopiť bleskurýchlym tempom a nie sme od toho ďaleko!

V rámci novej štúdie vedci skúmali, ako mizli ľadovce po poslednej dobe ľadovej. Výsledky štúdie sú znepokojivé.

Viaceré štúdie varujú, že situácia na Antarktíde a Grónsku je vážna. Vplyvom globálneho otepľovania tieto regióny prichádzajú o svoj ľad čoraz rýchlejšie. V rámci nedávnych výskumov vedci varovali, že sa blížime k bodu zlomu, hranici za ktorou sa bude ľad rozpúšťať aj keby sme zastavili globálne otepľovanie a dosiahli teploty ako pred priemyselnou evolúciou.

Lenže ako rýchlo sa môžu kontinentálne ľadovce rozpúšťať? Tejto otázke sa venovali vedci z Newcastle University. Zistili, že počas globálneho otepľovania môžu kontinentálne ľadovce ustúpiť až o 600 metrov. To je približne dvadsaťkrát rýchlejšie, než sme doteraz zaznamenali. V rámci novej štúdie vedci využili detailné zábery morského dna neďaleko Nórska. Na základe týchto záberov zisťovali, ako rýchlo zmizol ľadovec na konci poslednej doby ľadovej pred 20-tisíc rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preskúmali viac ako 7-tisíc podmorských štruktúr. Tie nepresahovali výšku 2,5 metra a od seba boli vzdialené od 25 do 300 metrov. Podľa súčasných poznatkov tieto štruktúry vznikali keď ľadovec ustupoval a vplyvom prílivu a odlivu sa pohyboval hore a dole. Na základe toho mohli vedci zistiť, ako rýchlo ľadovec v skutočnosti ustupoval.

Výsledky štúdie naznačujú, že kontinentálny ľadovec prešiel obdobiami rapídneho ústupu a mohol sa zmenšiť o 50 až 600 metrov za deň. Tento dávny ľadovec ustupoval oveľa rýchlejšie, než tak robia kontinentálne ľadovce v oblasti Antarktídy.

„Náš výskum prináša znepokojivé zistenia o tom, ako rýchlo môže kontinentálny ľadovec naozaj ustupovať. Obdobia rapídneho ústupu môžu prebiehať oveľa rýchlejšie, než sme mal možnosť doteraz vidieť,“ vysvetľuje doktorka Christine Batchelor, vedúca novej štúdie.

Potrebujeme presnejšie modely

Ide o veľmi dôležité zistenie. Ak vieme, ako sa správali ľadovce počas predchádzajúcich období otepľovania, potom môžeme tieto dáta vložiť do simulácií a presnejšie predpovedať vývoj situácie. Autori výskumu zároveň zistili aj to, že obdobia rapídneho ústupu trvajú relatívne krátko, väčšinou niekoľko dní až mesiacov.

„Ak spriemerujeme ústup ľadovcov za obdobie niekoľkých rokov, potom nám môžu uniknúť krátke epizódy, kedy ľadovec ustupoval oveľa rýchlejšie,“ vysvetľuje spoluautor výskumu, Julian Dowdeswell.

Dodáva, že naše modely musia v simuláciách zohľadniť aj tieto krátke, no rapídne obdobia ústupu ľadovcov. Najrýchlejšie ustupujú ľadovce, ak sa nachádzajú na relatívne plochej časti morského dna. Časť ľadu sa môže z dna uvoľniť a ustúpi takmer okamžite v momente, kedy sa začne nadnášať.

Ako autori vysvetlili, takúto rýchlosť ústupu ľadovcov sme ešte nevideli. Varujú ale, že už čoskoro by sa mohla objaviť v oblasti Antarktídy a mohla by zasiahnuť aj ľadovec Thwaites. Ten v spojení s globálnym otepľovaním vyvoláva obavy vedeckej komunity.

„Ak nič nespravíme s globálnym otepľovaním, v blízkej budúcnosti by sme mohli pozorovať podobne rapídny ústup ľadovcov v antarktickej oblasti,“ tvrdí Batchelor.

Rozpustenie ľadovcov má potenciál výrazne zdvihnúť hladiny morí a ohroziť pobrežné komunity. Tie sa postupne začínajú pripravovať na najhorší scenár.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close