SpravodajstvoVeda a výskum

Nevysvetliteľná vlna hlboko pod našimi nohami: Navedie vedcov k riešeniu niekoľkých záhad?

Na hranici medzi zemským jadrom a plášťom sa objavila vlna, ktorá zatiaľ nemá jasné vysvetlenie.

Interiér Zeme nie je kľudným miestom. Naznačujú to napríklad zemetrasenia, ktoré sú pomerne výraznou pripomienkou procesov prebiehajúcich pod našimi nohami. Nedávno sa vedcom z Európskej vesmírnej agentúry podarilo pomocou satelitu Swarm odhaliť niečo zvláštne. Na okraji vonkajšej časti zemského jadra našli zvláštny typ magnetickej vlny, ktorá prejde celou vrstvou každých sedem rokov, píše portál ESA.

Magnetické pole je dôležitou ochrannou vrstvou planéty. Chráni nás pred kozmickým žiarením a nabitými časticami vychádzajúcimi zo Slnka. Bez neho by život na Zemi nedokázal existovať. Vedci ale stále úplne nechápu, ako magnetické pole vzniká, prečo sa vplyvom podmienok mení a hlavne prečo v poslednej dobe slabne. Pochopenie magnetického poľa môže vedcom pomôcť ochrániť satelity, či iné elektronické zariadenia pred solárnymi búrkami.

Podľa poznatkov vedcov je väčšina magnetického poľa generovaná vo vonkajšej vrstve zemského jadra. Ide o oceán žeravého železa nachádzajúci sa približne 3-tisíc km pod našimi nohami. Pohyb vonkajšieho jadra generuje elektrické prúdy a aj naše magnetické pole.

Misia Swarm sa skladá z troch rovnakých satelitov, prostredníctvom ktorých dokážu vedci monitorovať signály z jadra planéty. Práve prostredníctvom tejto misie vedci objavili zvláštnu magnetickú vlnu vo vonkajšej časti zemského jadra. Táto vlna sa nachádza presne na hranici vonkajšieho jadra a zemského plášťa. Táto záhadná vlna osciluje každých sedem rokov a za rok sa môže posunúť až o 1 500 km smerom na západ.

„Geofyzici už dlhú dobu predpokladali existenciu týchto vĺn, no predpokladalo sa, že sa objavujú na oveľa väčšej časovej osi,“ vyjadril a Nicolas Gillet, vedúci autor štúdie.

Ďalšie výskumy

Vedci už v minulosti objavili náznaky zvláštnej vlny v hlbinách Zeme, no išlo o objav, ktorý bolo potrebné potvrdiť z vesmíru. K tomu pomohli údaje z Misie Swarm a dvoch ďalších misií. Magnetické vlny v hlbinách planéty sa organizujú do stĺpcov pozdĺž osi rotácie Zeme. Pri rovníku je ich pohyb a zmena v magnetickom poli najvýraznejšia.

Pozorované magnetické vlny s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli kvôli ruchom v zemskom jadre. Každá vlna má svoju špecifickú dĺžku a periódu odzrkadľujúcu sily, ktoré viedli k vytvoreniu danej vlny.

Hoci vedci zatiaľ objavili len jednu zvláštnu magnetickú vlnu, predpokladajú, že sa v hlbinách Zeme ukrývajú aj ďalšie. Tím momentálne vo svojej práci aj naďalej pokračuje, no potrebujú viac dát, aby sa niekam pohli. S týmto objavom ale dokážu vylepšiť vedecký model magnetického poľa vo vonkajšej časti zemského jadra. Vedecký tím dodáva, že tieto poznatky by mohli prezradiť niečo o elektrickej vodivosti najnižších vrstiev zemského plášťa a tepelnej histórii našej planéty, Zeme.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close