Nevyhadzujte váš starý smartfón! Pomocou týchto tipov mu môžete vdýchnuť nový zmysel života

Pozrite si niekoľko tipov, ako môžete využiť váš starý smartfón.

Ako vyuzit stary smartfon
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister), Vosveteit

Smartfóny sú spotrebnou vecou, ktorú v  pravidelných intervaloch meníme za novšie modely obzvlášť v období Vianoc, či iných väčších sviatkov. V tom lepšom prípade ho vymeníme, ak nám už nepostačuje z pohľadu výkonu alebo vlastností, a v tom horšom, keď nás omrzí. Čo však môžeme spraviť so starým zariadením? Väčšina z nás ho buď schová do zásuvky stola alebo niekde na poličku kde plní úlohu chytača prachu a iní ho zas predajú alebo posunú ďalej, napríklad mladšiemu súrodencovi, rodičom, či starým rodičom. Dnes sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, najmä pre tých ľudí, ktorí smartfóny využívajú ako lapače prachu, ako dať vášmu starému telefónu nový zmysel života.

Čo spraviť s vašim starým Android smartfónom? Určite ho nevyhadzujte

Prečo nepredať starý telefón?

  • Nedostanete za neho tak veľa peňazí, koľko si pravdepodobne predstavujete. Dávnejšie sme vám priniesli napríklad článok, v ktorom sme poukázali na pokles ceny zariadení. Už po prvom roku vlajkové Android smartfóny strácajú na hodnote viac ako 40%. Podobne tomu je aj v prípade lacnejších smartfónov.
  • Starý telefón viete používať aj v situáciách, kedy by ste mali obavy z používania vášho hlavného zariadenia (napr. na výletoch, stanovačkách, festivaloch,…).
  • Môže vám ešte dobre poslúžiť. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko tipov ako.

Zmeňte váš starý smartfón na bezpečnostnú kameru

Jednou z možností ako využiť váš starý smartfón, je zmenou jeho účelu a to napríklad, ako bezpečnostnú kameru. Všetko čo k tomu budete potrebovať, je šikovná aplikáciou ako je napríklad Alfred Home Security Camera. Aplikácia ponúka radu nastavení, od „Úsporného módu“, kedy viete kameru aktivovať na diaľku, až po neustále monitorovanie. Nechýba ani funkcia detekcie pohybu, či funkcia upozornenia na pohyb pred kamerou. Záznam z kamery môžete pritom sledovať, ako na počítači, tak aj na ďalšom smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zmenit android smartfon na bezpecnostnu kameru Zdroj: Vosveteit.sk

Alfred Überwachungskamera
Alfred Überwachungskamera

Premeňte váš smartfón na „myšku/track pad“ k  počítaču, notebooku či tabletu

Ďalším skvelým tipom ako vdýchnuť ďalší zmysel vášmu starému smartfónu, je jeho využitie ako track padu. Túto funkciu oceníte napríklad v prípade, ak používate Bluetooth myš a vybijú sa vám baterky, pričom nebudete mať náhradné. V obchode Google Play nájdete desiatky aplikácií tohto typu a na vás už je len vybrať si tú, ktorá vám sedí najviac. My vám dávame do pozornosti nášho favorita v podobe aplikácie Remote Control Collection. PS: ide okrem iného o skvelého pomocníka v prípadoch, keď často pracujete s tabletom, či inou väčšou obrazovkou, napríklad s chytrým televízorom.

Remote Control Collection
Remote Control Collection
Developer: Steppschuh
Price: Free

Využite ho ako ovládač pre vašu chytrú domácnosť

Ďalším skvelým tipom, ako využiť váš starý smartfón, je jeho využitie ako univerzálneho ovládača pre vašu chytrú domácnosť. Tou najuniverzálnejšiou aplikáciou v tomto prípade je Google Home. Pomocou nej môžete ovládať chytré spotrebiče, chytrý televízor, herné konzoly, svetlo (alebo chytré žiarovky), termostat a stovky ďalších produktov, ktoré viete pripojiť k sieti. Rovnako vám však dávame do pozornosti, že väčšina výrobcov chytrej elektroniky, ponúka i svoje vlastné aplikácií, prostredníctvom ktorých ich môžete ovládať.

Google Home
Google Home
Developer: Google LLC
Price: Free

E-čítačka

Áno, váš starý smartfón viete využiť aj ako čítačku. Bohužiaľ však nebude mať vlastnosti e-papiera, ale aj napriek tomu, sa vie k tomu aspoň čiastočne priblížiť. Zároveň viete do smartfónu stiahnuť stovky kníh či časopisov, ktoré si viete neskôr prečítať v špeciálnom režime, ktorý nie je tak veľkým žrútom batérie. Jednou z najužitočnejších aplikácií pre tento účel je Choice Moon+ Reader.

Moon+ Reader
Moon+ Reader
Developer: Moon+
Price: Free

Využite starý smartfón ako centrálu pre vaše auto

Jednou z ďalších možností, ako využiť váš starý smartfón, je ako centrálu pre auto. Urobiť tak môžete pomocou služby Android Auto, ktorá bola dávnejšie sprístupnená i pre náš región.

PS: Predtým ako s a pustíte do inštalácie, tak si najprv skontrolujte či je vaše auto kompatibilné s touto službou. Môžete tak spraviť napríklad prostredníctvom tohto zoznamu áut, ktorý sme vám v minulosti priniesli. V prípade, ak vaše auto nie je kompatibilné, tak ako alternatívu môžete využiť službu Asistenta Google. 

Android Auto
Android Auto
Developer: Google LLC
Price: To be announced

Nekupujte si GPS, veď váš starý smartfón môžete využiť za týmto účelom

GPS je skvelá vec, obzvlášť v prípade, kedy cestujete do neznámeho prostredia. Kupovať si samostatné zariadenie v prípade, ak máte v zásuvke starý smartfón, je však zbytočnosť. Väčšina smartfónov (a to aj starších) má GPS modul vstavaný. Postačí vám k tomu len vhodná aplikácia, napríklad Waze.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic
Developer: Waze
Price: Free

Využite starý smartfón ako kameru do auta

Našim predposledným tipom ako využiť starý smartfón, je jeho využitie ako kamery do auta. Je to jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Postačí vám k tomu v podstate ľubovoľný stojan/držiak na telefón (odporúčame k nemu dokúpiť aj dlhší kábel na nabíjanie) a aplikácia. Našim tipom je aplikácia AutoBoy Dash Cam – BlackBox, ktorá ponúka viacero pokročilých funkcií. Od natáčania v slučkách, vytvárania fotografií z jazdy až po automatické nahrávanie záznamov z jazdy na internet.

premente Vas smartfon na autokameru
Zdroj: Googleplay.com
AutoBoy Dashcam – BlackBox
AutoBoy Dashcam – BlackBox
Developer: AutoBoy
Price: Free

Využite váš smartfón ako bezdrôtovú webkameru

Posledným tipom, čo môžete spraviť so starým smartfónom, je ho využiť ako bezdrôtovú webkameru. Dovoľte nám dať pri tejto príležitosti do pozornosti aplikáciu DroidCam, ktorú môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu nižšie. Rovnako vám dávame do pozornosti i návod krok po kroku, ako môžete spojazdniť kameru vášho smartfónu, ako webkameru.

DroidCam Webcam
DroidCam Webcam
Developer: Dev47Apps
Price: Free

Našli ste medzi tipmi vyššie inšpiráciu? Prípadne, používate starý smartfón za iným účelom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. Mimochodom, ak bol pre vás článok užitočným a prínosným, tak budeme radi, ak nás podporíte sledovaním na sociálnej sieti Facebook, alebo zdieľaním článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre