SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Neveríte vesmírnemu výskumu? 5 dôvodov, ktoré vás presvedčia o dôležitosti vesmírnych programov

Aj u nás, na Zemi, čelíme problémom, ktoré si žiadajú našu pozornosť, no vesmír by sme nemali opustiť.

Vždy keď sa rozoberá téma vesmírneho cestovania existuje aj protipól, ktorý tvrdí, že by sme mali riešiť problémy, ktoré máme na Zemi, nie mimo nej.

Do určitej miery je to pádny argument. Ľudstvo aj dnes čelí problémom, ktoré by sme mali riešiť, namiesto toho, aby sme hľadali spôsoby, ako zo Zeme vypadnúť. Kam by sme vlastne išli? Na Mars? Vesmírny priemysel je dnes mimoriadne nákladný, no napriek tomu by sme ho nemali brať na ľahkú váhu.

Je dôležité venovať sa problémom na Zemi, no rovnako dôležité je aj hľadať riešenia mimo nej. Prečo? Portál Extreme Tech prináša týchto 5 dôvodov:

Nové technológie a výskum

Ľudia nie sú tak úplne stvorení na to, aby išli do vesmíru. To nás však nezastavilo. Práve naša zvedavosť nás dostala za bezpečie atmosféry a podnietila vývoj technológií, bez ktorých by sme si dnes život nevedeli predstaviť.

Ak by sa ľudstvo nedostalo do vesmíru, nemali by sme GPS, presnú predpoveď počasia, solárne panely, či UV filtre na okuliaroch, alebo fotoaparátoch.

Asteroidy

Je pravda, že naša sústava je od čias svojho vzniku pokojnejšia, no to neznamená, že sme úplne v bezpečí. Dinosaury také šťastie, ako my, nemali, no jedného dňa bude aj ľudstvo čeliť kríze nebezpečného asteroidu.

Momentálne by sme sa s takouto hrozbou vysporiadať nedokázali, no vybudovanie robustného vesmírneho programu môže naše šance dramaticky zvýšiť.

Kolonizácia

Na planéte momentálne žije viac ako 7-miliárd ľudí. Momentálne všetci žijeme na jednom kuse skaly a ak by nás postihla nejaká katastrofa, náš druh by jednoducho skončil. Je možné, že v ďalekej budúcnosti bude ľudstvo žiť na niekoľkých planétach, no aby sme sa do toho bodu dostali, je nutné investovať do vesmírnych technológií.

Ak by sa niečo stalo s našou Zemou, ľudstvo by malo svoj domov aj niekde inde, čo by v tomto prípade znamenalo záchranu.

Ťažba vesmírnych zdrojov

V dnešnej dobe ide o kontroverznú tému, no čím viac sa náš priemysel vyvíja, tým viac využívame prírodné zdroje. Tie nám môžu jedného dňa dôjsť, no vo vesmíre existuje množstvo miest, kde by sme ich našli v hojnom zastúpení. Vo svojej podstate, vesmír nám ponúka „nekonečné“ množstvo surovín, ale potrebujeme sa k ním vedieť dostať, a  následne ich dopraviť na Zem.

Ak minieme všetko, čo nám Zem môže ponúknuť, civilizácia, ako ju poznáme, by zanikla. Ak by sme však prestali ťažiť na Zemi a presunuli sa do vesmíru, k dispozícii by sme mali takmer neobmedzené množstvo zdrojov.

Sme prieskumníci

Nesmieme zabúdať ani na to, že objavovanie je jednoducho zakódované v ľudskej povahe. Sú aj praktickejšie dôvody, prečo sa venovať vesmírnemu prieskumu, no netreba zabúdať na to, že už od samého počiatku sme túžili vedieť viac o svete okolo nás.

 

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close