Filmy a seriálySpravodajstvo

Netflix dokument približuje nástrahy kryptomien: Pozrite si príbeh človeka, s ktorým zmizlo 200-miliónov dolárov

Netflix dokument Trust No One: The Hunt for the Crypto King sa pokúsi dostať k pravde o záhadnej smrti Geralda Cottena.

Hoci sa táto dráma začína ako každý druhý dokumentárny film, nenechajte sa odradiť. Trust No One: The Hunt for the Crypto King je Netflix dokument, ktorý prekvapí svojou schopnosťou nespadnúť do tradičných žánrových klišé. Ponúkne vám zaujímavý pohľad do sveta kryptomien, v ktorom hrajú hlavnú úlohu konšpiračné teórie a najmenej jedna zvláštna smrť.

Príbeh nám priblíži pravdivý príbeh Geralda Cottena a mnohých ľudí, ktorých svojou bitcoinovou schémou pripravil o peniaze. Výhodou tohto dokumentu je fakt, že vôbec nemusíte byť expert na kryptomeny, aby ste dokázali pochopiť čo sa na obrazovke deje. Film vám stručne a jasne vysvetlí princíp kryptomenovej „zmenárne“ a aj to, akým spôsobom ju dokázal Cotten využiť na podvodnú schému.

Cotten bol zakladatľom QuadrigaCX, jednej z najväčších krypto zmenární v Kanade. Pracoval s investíciami, ktoré pretvoril na kryptomenu a čakal, že urobí profit. Z každej transakcie, ktorú Cotten vykonal si bral určitý podiel. Po raketovom náraste bitcoinu žil pohodlným životom, kupoval si autá, hýril a veľa cestoval. V Indii však ochorel a v 30 rokoch neočakávane umrel, píše portál Decider.

V čase jeho smrti držala spoločnosť QuadrigaCX viac ako 200-miliónov dolárov, no nikto nedokázal získať ku nim prístup. Každý, kto investoval do spoločnosti v ten moment skončil s prázdnymi rukami. Jeden z množstva ľudí, ktorý o svoje peniaze prišli, bol aj Tong Zou. Ten investoval do spoločnosti 400-tisíc, ku ktorým sa odrazu nevedel dostať.

Čo sa nakoniec stalo s peniazmi a Cottenom? Teórií je množstvo a tento dokument sa pokúsi nájsť pravdu. Niektorí tvrdia, že táto osoba dokázala sfalšovať svoju smrť a utiekla aj s peniazmi. Dokument zachytáva výpovede nielen tých, ktorí o svoje peniaze prišli, ale aj expertov podieľajúcich sa na vyšetrovaní. V prípade je množstvo nejasností, na ktoré sa dokument pozrie a odkryje aj niektoré z „podivností“ okolo Cottenovej smrti.

Kde leží pravda?

Dokumentárny film žánrovo leží medzi krimi a hlbšími dokumentmi, ktoré sa zaoberajú internetovými legendami. Hoci je svet kryptomien zložitý, dokument dokáže jednoducho a ľahko vysvetliť základné princípy digitálnych mien a aj to, ako ich dokážu zločinci ľahko manipulovať. Nie je to však len o zložitých pojmoch. Dokument zachytáva aj životné príbehy ľudí, ktorí v tejto schéme stratili obrovské sumy peňazí. Ich frustrácia, hnev a pokus o hľadanie pravdy vás budú sprevádzať od začiatku až do konca.

Príbeh Geralda Cottena nie je v žiadnom prípade priamočiary. Dokumentárny film ponúkne viaceré uhly pohľadu, ale aj množstvo v prípade človeka, ktorý sa označuje buď ako úplný hlupák, alebo najväčší génius. Kde teda leží pravda?

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close