Neprelomiteľná forma ochrany je k dispozícii už dnes, tvrdia vedci: Táto metóda hackerom poriadne zavarí

Vedci z University of Copenhagen objavili spôsob šifrovania zakladajúci sa na kvantovej fyzike, ktorého základy už máme položené.

Nová forma ochrany má byť neprelomiteľná
Zdroj: Pixabay (Elchinator), Unsplash (JC Gellidon), Úprava: Vosveteit.sk

Pomerne dlhú dobu ľudia využívali heslá na to, aby uchránili svoju identitu a citlivé údaje pred nežiadúcimi osobami. PIN kódy, vzory na uzamknutie smartfónu alebo heslá sa síce využívajú dodnes, no moderná doba volá po lepších metódach zabezpečenia citlivých údajov.

Dnes si už môžeme zamykať zariadenia pomocou odtlačkov prstov alebo technológie rozpoznania tváre. Hoci ide o oveľa bezpečnejšie formy ochrany, hackeri sa stávajú deň čo deň vynaliezavejšími. Bezpečnostní experti neodhaľujú len potenciálne podvody, ale hľadajú aj nové bezpečnostné opatrenia, ktoré by hackerom sťažili alebo v najlepšom prípade znemožnili prístup k citlivým informáciám. Vedcom z University of Copenhagen sa nedávno podaril prelomový objav, ktorý by mohol úplne zmeniť povahu kyberbezpečnosti, píše portál univerzity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prostredníctvom zákonov kvantovej fyziky sa im podarilo prelomiť problém, s ktorým si vedci lámali hlavu už viac ako dvadsať rokov. V novej štúdii vytvorili bezpečnostný protokol, ktorý využíva geografickú polohu človeka na to, aby zistili, či osoba na druhom konci spojenia je naozaj osobou, s ktorou chceme hovoriť. V praxi by sme si teda mohli overiť, či je osoba vyžadujúca zmeny v našom bankovom účte, naozaj pracovníkom danej banky.

„Opýtajte sa sami seba: Prečo veríte zamestnancovi banky? Pretože sa nachádza v banke, na mieste, ktoré vo vás vzbudzuje dôveru. Preto vnímame kryptografiu na základe polohy ako dôležitú. Osobu dokážete identifikovať na základe toho, kde sa práve nachádza“, vyjadril sa jeden z autorov novej štúdie, Andreas Bluhm.

Neprelomiteľná šifra

Zabezpečenie mimoriadne citlivých údajov, ktoré prezrádzajú polohu človeka, prebieha spojením informácie z kvantového bitu alebo qubitu a klasických bitov, ktoré sú základom komunikácie tradičných počítačov. Spojenie oboch typov bitov vytvorí informáciu, ktorú je pre hackera nemožné prečítať alebo manipulovať. Táto informácia zároveň dá druhej strane istotu, že osoba na opačnom konci je skutočne dôveryhodná.

Qubit slúži ako zámok na správu. Vedci v novej štúdii opisujú Heisenbergov princíp neistoty, ktorý hovorí o tom, že kvantová informácia je narušená a nedekódovateľná, ak sa ju niekto snaží zmerať. Zároveň vedci využívajú princíp hovoriaci že kvantovú informáciu nemožno odchytiť a skopírovať.

„Až dokým nepostavíme prvý kvantový počítač a hackeri k nemu nezískajú prístup, táto metóda ostáva neprelomiteľná“, vysvetľuje Bluhm.

Lenže kedy by sme mohli vidieť takúto formu šifrovania v praxi? Autori štúdie tvrdia, že už veľmi skoro. Celá metóda si totiž vyžaduje len jeden jediný qubit. Na rozdiel od iných kvantových technológií, táto metóda by sa do praxe mohla dostať už dnes. Zariadenia schopné odoslať kvantový bit informácie nie sú totiž ničím novým.

Samozrejme, že systém overovania totožnosti musí niekto navrhnúť a prepracovať, než môže byť táto metóda overenia použitá v praxi. Vedci vo svojej štúdii ale tvrdia, že základy už existujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre