SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Nepredstaviteľné bohatstvo, alebo látky, bez ktorých neprežijeme: Aj preto sa ťažba na Mesiaci stane nevyhnutnosťou

Ľudia sa pomaly, ale isto, vracajú na Mesiac a vo vzduchu visí otázka, ako bude prebiehať ťažba zdrojov na ňom.

Program Artemis, ktorý má priniesť ľudí späť na povrch Mesiaca, sa pomaly, ale isto, stáva realitou.

Tentoraz však astronauti na Mesiac poletia na dlhšie. Cieľom projektu Artemis je vybudovať na Mesiaci trvalú základňu a využijú pri tom všetky skúsenosti, ktoré astronauti získali životom na Medzinárodnej vesmírnej stanici. YouTube kanál Joe Scott však tvrdí, že ak chce NASA na Mesiaci zostať, potrebuje financie, ktoré by tento obrovský projekt dokázali zaplatiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Názory spoločnosti na vesmírne cestovanie sú veľmi vrtkavé. Celé ľudstvo sa spojilo, keď sledovalo pristátie Niela Armstronga na Mesiaci, no ďalšie misie Apollo už takú podporu nezaznamenali.  Obyvatelia USA dokonca stáli proti tomu, aby sa míňali vládne peniaze na vesmír. Program Apollo bol aj kvôli nedostatku financovania ukončený.

Tu sa opäť dostáva do pozornosti kontroverzná téma ťažby mesačných zdrojov. Na Mesiaci sa nachádza množstvo materiálov, ktoré by sa mohli na Zemi predať a zaplatiť tak za vesmírny program, no nielen to. Pomocou zdrojov, ktoré vieme nájsť na našej prirodzenej družici, by mohli vesmírne agentúry vybudovať pre astronautov potrebnú infraštruktúru.

Vzácne látky pod povrchom Mesiaca

Jednou z najdôležitejších látok je kyslík. Ten sa nenachádza v atmosfére, pretože Mesiac nemá takmer žiadnu atmosféru, no táto látka sa nachádza v pôde. Kyslík môže slúžiť astronautom na dýchanie, ako okysličovadlo do raketového paliva, alebo ak ho spojíme s vodíkom, vznikne voda. Predpokladá sa, že až  45% povrchu mesiaca tvorí pôda, kde sa nachádza kyslík a astronauti budú jednoznačne túto látku potrebovať. Aj preto by sa ťažba na Mesiaci mohla stať realitou.

Okrem vody sa na Mesiaci nachádzajú aj iné, cenné zdroje a je pravdepodobné, že v budúcnosti by mohla mať nejaká krajina záujem ich kontrolovať. Na to slúži dohoda Artemis, ktorá vyzýva krajiny sveta k mierovému spolunažívaniu vo vesmíre.

Ťažba zdrojov na Mesiaci sa môže rozdeliť na dve kategórie. Tou prvou je ťažba kyslíku, vody, vodíka, či iných zdrojov, ktoré budú astronauti potrebovať na prežitie, alebo operáciu vesmírnych misií. Tou druhou je ťažba za účelom posielania surovín späť na Zem. Nie všetko ale budeme posielať na Zem, pretože poslať materiál z Mesiaca domov by bolo nesmierne nákladné a nie všetky zdroje majú tak veľký ekonomický dopyt. Existuje ale množstvo látok, ktoré by nám mohli pomôcť, no najvýraznejšou z nich je Hélium-3. 

Ide o štandardné hélium, ktoré má elektrón navyše. Táto látka sa využíva v oblasti jadrovej fúzie a v súčasnosti stojí gram hélia-3 približne 1.4-tisíc dolárov. Na Mesiaci sa môže nachádzať až 1.1 metrických ton hélia-3. Táto látka je na Zemi extrémne vzácna a preto je pochopiteľbné, že sa ju niekto bude snažiť na povrchu Mesiaca vyťažiť a poslať na Zem. 

Pomoc pre budúce vesmírne misie

Niektorí ľudia ale stoja proti myšlienke ťažby na Mesiaci. Tvrdia, že ľudstvo svojou chamtivosťou zničilo Zem a teraz sa jednoducho posúva ďalej – na Mesiac. Nie je to však úplne pravda. Základňa na najbližšom kozmickom objekte by nám umožnila doplniť palivo raketám, ktoré by mohli cestovať hlbšie do vesmíru.

Realitou je ale aj to, že na Mesiaci sa nachádzajú rovnaké materiály, z ktorých sa na Zemi vyrába elektronika. Dnes sme na nej závislí a nájsť ďalší zdroj, ktorý by sme mohli využívať je takmer nutnosťou. Ťažba na Mesiaci stojí na tenkých základoch. Mesiac si podľa kozmickej zmluvy nemôže privlastniť žiadna krajina, no až na túto dohodu neexistujú žiadne ďalšie pravidlá, ktoré by kontrolovali ľudskú činnosť vo vesmíre. Bude zaujímavé sledovať, ako sa celá situácia vyvinie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close