BezpečnosťSpravodajstvo

Nenechajte sa oklamať nedôveryhodnými správami: Google ponúka 5 nových funkcií, ktoré vám pomôžu overiť informácie na internete

Vyhľadávač Google nám v sekunde ponúkne milióny rôznych výsledkov. Uľahčí vám zistiť, ktorým zdrojom môžete dôverovať viac, a ktorým menej.

Vyhľadávač Google sa stal najpoužívanejším vyhľadávačom na svete. Nech máme akúkoľvek otázku, stačí ju napísať a za sekundu máme k dispozícii milióny výsledkov.

Na jednej strane to je obrovská výhoda a zároveň aj problém. Tisíce rôznych stránok vám sľubujú najrelevantnejšie informácie, no ako vieme, tento prísľub býva častokrát prázdny. V lepšom prípade sa stretneme s nepresnými informáciami, v tom horšom s výmyslami alebo zámerným šírením dezinformácií, hoaxov či podvodov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže ako si môžeme ako užívateľ overiť kvalitu informácií? Spoločnosť Google ponúka niekoľko rôznych nástrojov, pomocou ktorých si aj vy môžete vybrať lepšie zdroje. Viacero nástrojov nižšie spoločnosť už sprístupnila, resp. niektoré z nich budú dostupné čoskoro pre všetkých.

Prečítajte si viac o výsledku

Spoločnosť Google už globálne spustila funkciu „O výsledku“. Ak si vyhľadáte nejakú frázu, stačí kliknúť na ikonu troch bodiek vedľa výsledku a zobrazí sa vám niečo viac o tom, čo môžete na konkrétnom portáli nájsť a aké sú jeho zdroje.

Google overenie vysledku vyhladavania
Zdroj: Google blog

Ide o nástroj, ktorý vám umožní lepšie prechádzať kvantom informácií, ktoré sú na internete dostupné. Funkcia by mala byť dostupná všade a vo všetkých jazykoch. Ak ju nevidíte, nemusíte panikáriť, do niekoľkých dní by mala prísť aj ku vám.

Rozšírte svoju perspektívu

Sledovanie správ z jedného zdroja môže viesť ku skreslenému pohľadu na problém. Vždy sa odporúča nájsť aspoň jeden ďalší zdroj, aby ste získali predstavu o tom, či sa daná situácia naozaj odohrala tak, ako to niektorí píšu. Vyhľadávanie ďalších uhlov pohľadu je častokrát priam až potrebné a uvedomuje si to aj spoločnosť Google. Zaviedla preto novú funkciu s názvom „Perspektívy“.

V podstate ide o funkciu, ktorá vám k vyhľadanej správe poskytne dodatočné pohľady žurnalistov, odborníkov či iných relevantných osobností. Získate tak o niečo lepší prehľad o situácii.

Google viacero prispevkov k jednej teme
Zdroj: Google blog

Overte si autora

Ak niekto raz píše konšpiračné články, je oveľa menšia pravdepodobnosť, že z čista-jasna napíše overený vedecký článok so studnicou relevantných informácií. Spoločnosť Google preto ponúka novú funkciu „O autorovi“, ktorá vám umožní zistiť niečo viac o človeku, ktorý danú správu napísal.

Zistite viac o konkrétnej stránke

Hodnovernosť informácií neleží len na pleciach autora, ale aj webového portálu, pre ktorý daný človek píše. Ak je portál známy šírením dezinformácií, propagandy či hoaxov, pravdepodobne nemôžete dôverovať žiadnemu autorovi, ktorý pre daný portál píše.

Google preto zavádza ďalšiu funkciu, ktorá vám viac povie o samotnej webovej stránke, jej zameraní a obsahu, ktorý publikuje. V tomto prípade ide o staronovú funkciu. Už v minulosti vám Google vedel prezradiť info o konkrétnom portáli, no tentokrát sa vám informácia zobrazí na vrchu vyhľadávania. Táto funkcia bude síce nateraz dostupná len v Angličtine, no dostupnou bude naprieč globálnym trhom.

informacie o webovej stranke
Zdroj: Google blog

Nájdite medzery v informáciách

Niekedy sa stane, že nemáme k dispozícii dostatočné množstvo relevantných a dôveryhodných zdrojov. Vyhľadávanie Google vás po novom upozorní, ak zobrazené výsledky nemajú dostatočnú mieru vierohodnosti. Táto funkcia existovala nejakú dobu pre anglicky hovoriace krajiny, no Google ju rozširuje aj do ďalších jazykov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close