SpravodajstvoXiaomi

Nemecko začalo prešetrovať Xiaomi smartfóny. Hrozí podobný scenár ako v Litve?

Spolkový úrad pre bezpečnosť IT začal s technickým preskúmaním smartfónov od čínskej spoločnosti Xiaomi. Podrobnosti však momentálne nepoznáme.

Nedávne upozornenie občanov pred podozrivým správaním čínskej spoločnosti Xiaomi zo strany litovského ministerstva obrany zrejme vyvolalo vlnu rozruchu aj v ostatných krajinách Európskej únie. Po odvážnej výzve svojim občanom, aby sa zbavili Xiaomi smartfónov, prichádza reakcia aj zo strany jedného zo najväčších „hráčov“ v rámci EÚ – Nemecka.

Spolkový úrad pre bezpečnosť IT začal preskúmavanie Xiaomi zariadení

Spravodajská agentúra Reuters počas včerajšieho dňa informovala, že prvé kroky pre preskúmanie bezpečnosti smartfónov od čínskej spoločnosti Xiaomi začala aj Spolková republika Nemecko. Presnejšie, na technické riešenia smartfónov od spoločnosti Xiaomi si bližšie posvieti Spolkový úrad pre bezpečnosť informačnej techniky (BSI). Ako už napovedá samotný názov spolkovej agentúry, jej úlohou je preskúmanie všetkých bezpečnostných rizík informačných technológií používaných nemeckou vládou a jej úradmi.

Bližšie detaily nateraz nepoznáme

Momentálne však nie je známe, aký druh kontroly má v pláne nemecký úrad vykonať. Jej hovorca totižto neposkytol bližšie informácie a nateraz sa tak musíme uspokojiť iba s touto stručnou informáciou. Zo strany nemeckých úradov však doposiaľ nepadli žiadne negatívne slová na margo spoločnosti Xiaomi, na rozdiel od Litvy, ktorá sa do čínskej spoločnosti pustila pomerne zhurta.

Spoločnosť Xiaomi na spustenie preskúmavania bezpečnosti svojich zariadení zo strany nemeckých úradov zatiaľ nereagovala. Na nedávne vyhlásenia Litvy však reagovala najatím nezávislých expertov, ktorí majú vyhodnotiť obvinenia Litvy. Z pohľadu spoločnosti Xiaomi však podľa jej slov nedošlo ku žiadnemu pochybeniu, pričom uviedla, že jej zariadenia „necenzurujú komunikáciu smerujúci ku ich, respektíve od ich používateľov“.

„Aj keď spochybňujeme charakterizáciu určitých zistení, zapájame nezávislého experta tretej strany, aby posúdil body uvedené v správe,“ povedal hovorca spoločnosti Xiaomi.

Litovské ministerstvo obrany má však na vec úplne iný názor. Vysvetlenie celej témy však nie je úplne jednoduché a rozhodne sa na ňu nedá pozerať iba čiernobielo. Ak vás téma možného „cenzurovania“ správ zo strany spoločnosti Xiaomi zaujala, rozhodne neprehliadnite náš nedávny článok, v ktorom sme sa téme venovali detailnejšie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close