Nemáte radi zimu? Keď sa dozviete, ako vplýva chlad na vaše zdravie, zmeníte názor!
Ako sa ľudské telo mení, keď je vystavené nízkym teplotám? Pozrite sa, čo ukazuje nový výskum.
Ľudia prirodzene vyhľadávajú teplo a komfort. Málokto je ochotný ostať dlhšiu dobu v chlade, hoci sú vhodne oblečení, relatívne k podmienkam, píše portál Wired.
Samozrejme, moderné technológie nám umožňujú zvýšiť, alebo naopak znížiť teplotu, ak sa necítime úplne pohodlne. Výsledky novej štúdie ale naznačujú, že chlad môže byť pre naše zdravie prínosný. Za štúdiou stojí Francois Haman, ktorému sa dobrovoľníci pre jeho experiment nehľadali vôbec jednoducho.
„Pre potreby mojich štúdií som sa snažil nájsť ľudí, ktorí by ostali v miestnosti, ktorá má sedem stupňov Celzia. Vôbec nejde o extrémnu teplotu, no málokto vydržal 24 hodín,“ priznáva Haman.
Haman tvrdí, že pred priemyselnou revolúciou boli extrémne teploty súčasťou našich životov. Ľudia prechádzali z extrémnych zím do vysokých teplôt a to mohlo do určitej miery prispieť k ich metabolickému zdraviu. Vedci dnes už vedia, ako telo reaguje, ak je vystavené chladu. Vzniká nový tuk a prichádza aj na zmenu svalstva. Čím viac sme chladu vystavení, tým viac sa začíname cítiť pohodlne.
Je ale možné, aby moderní ľudia dokázali využiť tieto zmeny vo svoj prospech? Ide o otázku, na ktorú sa vedci stále pokúšajú nájsť odpoveď. Výskumy sa snažia zistiť, či môže dlhodobé vystavenie chladu pomôcť odraziť metabolické ochorenia, akým je napríklad cukrovka.
„Chlad je naozaj fascinujúci. Ide o jednu z najstarších existenciálnych hrozieb,“ vysvetľuje Haman.
Podľa jeho slov je oveľa jednoduchšie prežiť extrémne horúčavy, než zimu. Ak máme počas tropického leta prístup k vode a tieňu, nemáme problém zotrvať, no v prípade nízkych teplôt to vôbec neplatí. Haman zároveň dodáva, že ľudia sú naozaj zle vybavení na to, aby si poradili s chladom.
Neprehliadni
Nie sme vybavení na boj s nízkymi teplotami
Máme dlhé končatiny, ktoré sa zakončujú prstami a krvný obeh musí zaistiť, aby sa krv dostala aj do týchto vzdialených častí nášho tela. Keď udrie zima, naše telo obmedzí krvný tok do končatín, aby dokázalo udržať jadro nášho tela v teple. Zvieratá takúto slabinu nemajú. Majú totiž vrstvu „hnedého tuku“, ktorá v prípade potreby spaľuje kalórie a vytvára teplo.
V roku 2009 však vedci zistili, že aj ľudia majú takúto vrstvu. Hamanov výskum ukázal, že ak sa nebudeme báť zimy, naše telo si vytvorí viac „hnedého tuku“. Táto vrstva nahradí trasenie, ktoré bežne prežívame, keď nám je zima a tak si jeho spaľovaním vytvára teplo.
Dôkazy potvrdzujú, že chlad môže byt pre človeka naozaj prospešný. Ďalšie zmeny, ktoré veci objavili, sú zmeny v našom svalstve. Ukázalo sa, že svaly človeka, ktorý je vystavený chladu, spracujú viac glukózy, než obyčajne. Je možné, že je tento jav vyvolaný jemnými kontrakciami svalov, alebo za to môže úplne iný jav, ktorému zatiaľ veda nerozumie.
Haman bude vo svojich výskumoch pokračovať a do budúcna plánuje zistiť, či má chlad, spolu s diétou, vplyv na chudnutie.
Komentáre