Nechávaš notebook stále pripojený ku elektrine? Toto by si mal vedieť, čo sa deje s tvojou batériou
Mnohí nechávajú notebook na nabíjačke neustále, no to je to najhoršie, čo môžeš urobiť.
Možno aj v tvojej domácnosti máš notebook, ktorý svoje miesto nemení, preto je neustále pripojený na nabíjačke. Hoci ide o bežnú praktiku, ktorá sa zakladá na nesprávnom mýte, neustále pripojený notebook na nabíjačke rýchlo stratí svoju kapacitu batérie, informuje portál Gizmodo.
Hovorí sa, že notebook v nabíjačke pracuje výkonnejšie a hoci to platí v určitých prípadoch, počas bežnej práce to absolútne neplatí. Ak nechávaš notebook na nabíjačke stále, aj keď je už nabitý na 100%, riskuješ, že už ho bez nabíjačky nebudeš môcť použiť.
“Udržiavať batériu nepretržite na 100% je to najhoršie, čo môžete pre svoje počítače urobiť. Keď batéria notebooku sedí na 100% a neustále sa nabíja po dobu týždňov alebo kľudne aj mesiacov, degradácia prebieha mimoriadne rýchlym tempom. Môže nastať situácia, kedy budete potrebovať notebook bez nabíjačky a prirodzene budete čakať, že vám vydrží aspoň tých 8 až 10 hodín. V skutočnosti ale nevydrží ani polovicu z toho, práve kvôli degradácii batérie,” vysvetľuje Kent Griffith, expert na degradáciu batérie.
Celkovo pri batériách platí, bez ohľadu na to, či hovoríme o smartfóne alebo notebooku, že by nemala klesnúť pod 20% a nemal by si ju nabíjať nad 80%. V oboch prípadoch začnú prebiehať v batérii reakcie, ktoré na ňu vynakladajú väčší stres a tým urýchľujú jej degradáciu.
Ak chceš, aby batéria tvojho notebooku vydržala čo najdlhšie, Griffith radí, aby si notebook ráno nabil na 100% a následne nechal, nech sa batéria postupne minie počas dňa až kým sa notebook sám nevypne. Následne ho udržiavaj medzi 20 a 80% väčšinu jeho životného cyklu. Samozrejme, ak raz za čas potrebuješ mať batériu na 100%, môžeš notebook nabiť naplno, no nemalo by to byť často.
Prečo ľudia veria, že by sa mal notebook nechať stále na nabíjačke?
Tento rozšírený mýtus s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol preto, lebo všetky počítače pred príchodom notebooku boli permanentne zapojené v elektrickej sieti a aj doteraz sú takzvané desktopy stále pripojené do siete.
Neprehliadni
Je to ale chybné rozmýšľanie, pretože stolné počítače čerpajú energiu z elektrickej zásuvky. Notebooky majú svoj vlastný energetický zdroj, z ktorého berú energiu, nepotrebujú byť preto neustále pripojené do elektriny.
Zároveň ale pozorujeme množstvo prípadov, kedy ľudia majú notebook stále zapojený do elektriny z praktického dôvodu. Nestane sa, že pozabudnú na stav batérie a notebook sa im vypne pri dôležitej práci. Častokrát veríme, že ak máme notebook neustále na 100%, v prípade potreby ho vieme jednoducho odpojiť a urobiť čo treba.
Notebook je síce na 100%, no práve kvôli degradácii batérie tých 100% neznamená to, čo znamenali, keď bol notebook ešte nový.
Pozor, pri tomto sa odporúča mať notebook v elektrickej sieti
Ako sme spomenuli na začiatku, mnohí veria, že priame pripojenie do elektriny dá notebooku viac energie. To je ale pravdou len sčasti. Ak máš doma napríklad herný notebook s modernou grafickou kartou a výkonným procesorom, z výkonu nedostaneš maximum, pokým nebudeš mať notebook zapojený v elektrine. Znamená to, že pri hraní moderných hier môžeš pociťovať sekanie. Aj v tomto prípade sa stále ničí batéria notebooku.
Nechávať teda notebook na nabíjačke alebo nie? Ak necháš notebook neustále pripojený na nabíjačke, batéria sa ti zničí rýchlejšie, než by si očakával. Napriek tomu sa ale len výnimočne ocitáme v situácii, kedy nemáme k dispozícii elektrickú zásuvku. Aby sme ti pomohli vyriešiť dilemu, porozmýšľaj, ako plánuješ notebook využiť.
Ak ho plánuješ využívať hlavne počas cestovania alebo školy, odporúčame nedržať ho na nabíjačke stále aby si si ušetril batériu. Ak ale plánuješ kúpiť notebook ako menší a prenosnejší “stolový počítač” a investuješ do výkonného herného notebooku, pokojne ho nechaj na nabíjačke celý deň. Aj v tomto prípade je ale dobrou praxou naučiť sa odpájať ho z nabíjačky, keď ho nebudeš používať.
Treba ale podotknúť, že niektoré novšie modely notebookov, nie je to ale pravidlom, disponujú funkciou, kedy vedia brať energiu len z elektrickej siete, keď sú k nej pripojené. Nebýva to ale pravidlom. Ale aj tu platí pravidlo, že batériu by si mal z času na čas „prevetrať“, aby nestála a nedegradovala.
Komentáre