NBÚ varuje pred používaním verejných Wi-Fi sietí. Ani netušíš, aké katastrofálne následky to pre teba môže mať, ak sa k nim pripojíš

NBÚ upozorňuje na riziká spojené s pripojením na verejnú Wi-Fi sieť. Následky môžu byť katastrofálne, od vybielenia bankového účtu až po krádež identity.

Wi-Fi prehrievanie a vplyv
Zdroj: Compare Fibre z Unsplash, úprava Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj ty používaš mobilný internet takmer každý deň. Možno máš však obmedzený dátový balík alebo si sa ocitol za hranicami, kde nemáš predplatené dáta. Prvá vec, ktorú v takom prípade urobíš, je vyhľadanie dostupných Wi-Fi sietí v okolí, aby si sa pripojil k internetu. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) však varuje, že to nemusí byť najlepší nápad.

Verejné Wi-Fi siete predstavujú potenciálne riziko, ktoré si mnohí neuvedomujú. Útočníci často používajú tzv. „honeypot“ – Wi-Fi sieť, ktorú majú pod kontrolou, a jej cieľom je prilákať obete, aby sa k nej pripojili. Tieto siete môžu mať názvy veľmi podobné sieťam kaviarní, letísk alebo iných verejných miest, pričom často ide len o nepatrný preklep v názve. Taktiež nebývajú ani zabezpečené heslom. Inými slovami, sú voľne dostupné a snažia sa predstierať, že ide o vierohodne siete.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Čo môže urobiť hacker ak sa nachádza vo vašej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Stephen Phillips – Hostreviews.co.uk,
Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

Čo ti hrozí, keď sa pripojíš na verejnú Wi-Fi sieť?

NBÚ vysvetľuje, že ak sa pripojíš na verejnú Wi-Fi sieť ovládanú útočníkom, tvoje mobilné zariadenie sa môže stať ľahkým terčom. Útočník tak môže sledovať všetko, čo na internete robíš.

„Vďaka útoku zvanému man-in-the-middle môže útočník získať prístup k tvojim konverzáciám, prihlasovacím údajom a ďalším citlivým informáciám,“ upozorňuje NBÚ na možné následky.

Ak útočník získa tvoje prihlasovacie údaje, napríklad do internetového bankovníctva, môže ti spôsobiť vážne problémy. Môže vybrať peniaze z tvojho účtu, získať prístup k tvojim účtom na sociálnych sieťach a ak používaš rovnaké prihlasovacie údaje do viacerých služieb, ohrozíš tým ešte viac svojich účtov.

„Pri úniku osobných údajov sa môžeš stať obeťou krádeže identity. Ak je útočník technicky zdatný, môže do tvojho zariadenia nainštalovať malvér,“ varuje NBÚ.

Čo by si mal (ne)robiť na verejnej Wi-Fi sieti?

NBÚ radí, že ak máš k dispozícii mobilné dáta, mal by si uprednostniť ich používanie pred verejnou Wi-Fi. Ak však musíš použiť verejnú sieť, vyhni sa aktivitám spojeným s citlivými údajmi, ako sú online nákupy alebo prihlasovanie sa do internetového bankovníctva.

Odporúča sa tiež používať VPN službu, ktorá šifruje komunikáciu medzi tebou a stránkou či službou, ktorú práve využívaš.

Dôležité je aj vyhýbať sa stránkam, ktoré nepoužívajú šifrovanie (HTTP).

„Navštevuj iba stránky, ktorých URL začína na HTTPS a obsahuje symbol visiaceho zámku. Odpočúvanie takýchto stránok by si vyžadovalo pokročilejšie technické schopnosti útočníka,“ radí NBÚ.

Na záver NBÚ odporúča používať multifaktorovú autentifikáciu (MFA). Aj keby hacker získal tvoje prihlasovacie údaje, stále by potreboval extra kód, ktorý ti príde napríklad ako SMS správa, aby sa dostal do tvojho účtu. Táto „ručná brzda“ ťa môže ochrániť pred následkami používania verejných Wi-Fi sietí.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre