NBÚ radí, ako sa vyhnúť nebezpečným aplikáciám. Mnohí tieto základné veci vôbec nedodržujú!

Pozrite sa, čo radí NBÚ, ako sa môžeme vyhnúť podvodným aplikáciám.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Možno sa vám už stalo, že ste si do smartfónu stiahli aplikáciu a neskôr sa váš telefón začal správať divne. Mohol sa prehrievať, zobrazovať vám reklamy, kradnúť citlivé dáta a v tých najhorších prípadoch, vám mohol vybieliť aj bankový účet.

Hackerom častokrát otvárame dvere do našich zariadení sami, hoci si to neuvedomujeme. Je ale možné vyhnúť sa rizikám, ktoré na nás číhajú na internete? Pravdou je, že nie, no môžeme tieto situácie minimalizovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie Národný bezpečnostný úrad SR (NBÚ) na sociálnej sieti zdieľal niekoľko tipov, ako sa môžeme vyhnúť podvodným aplikáciám.

„Aplikácie môžu jednoducho zneužiť podvodníci.“, hovorí úrad.

Niekoľko odporúčaní, ako by sme sa mali chrániť, zdieľal riaditeľ odboru vzdelávania, podpory a medzinárodnej spolupráce SK-CERT Matej Šalmík. Poďme sa spolu teraz pozrieť na to, čo nám odporúča.

„Naozaj potrebujete toľko aplikácií?“

Pravdepodobne aj vy máte v telefóne kvantum aplikácií, no málokedy ich použijete. Vedeli ste, že priemerný používateľ má v smartfóne viac ako 80 aplikácií, no aktívne používa približne okolo 10? Mnoho týchto aplikácií pritom zdieľa rovnaké funkcie. Preto sa pýta, či naozaj potrebujeme sťahovať do zariadenia ďalší softvér.

 „Nezabezpečí mi tú funkciu (pozn. redakcie: ktorú hľadáme) iná aplikácia, ktorú už mám, alebo natívna funkcionalita mobilu,“ pripomína Šalmík jednu zo základných otázok.

Rovnako upozorňuje, že ak si aplikáciu stiahneme do telefónu a neskôr ju už nepotrebujeme, tak by sme ju mali odstrániť zo zariadenia.

„Vo väčšine mobilov sa už dnes dá pozrieť, ktoré aplikácie využívame. Tie, ktoré sme dlho nepoužili, vymažme. Ak aplikáciu potrebujeme použiť len raz, zvažujme, či sa nám ju oplatí stiahnuť. V momente, kedy ju už nepotrebujeme, môže ísť preč z telefónu,“ pokračuje.“

Možno ste to nevedeli, ale nebezpečné sú aj na prvý pohľad aplikácie, ktoré sa zdajú byť v poriadku a môžu byť aj od legitímnych tvorcov. Najviac nebezpečnými aplikáciami sú tie, ktoré neboli dlhšiu dobu aktualizované. Dôvodom sú bezpečnostné diery, ktoré sú doslova pozvánkami pre útočníkov.

Šalmík ďalej prízvukuje, že by sme sa rovnako mali pozerať aj na povolenia, ktoré si aplikácie pýtajú. Tie sú totiž často dverami do nášho mobilu.

„Komunikačná aplikácia nemá mať prečo oprávnenia na zmeny konfigurácií v telefóne. Ak si pýta prístup k mikrofónu a kamere, je to pochopiteľné,“ hovorí Šalmík.

Ako zistiť, či je aplikácia bezpečná?

Existuje viacero spôsobov, ako môžeme odhaliť, či aplikácia je bezpečnou. Čo ale radí odborník na bezpečnosť?

„Obchody s aplikáciami majú kontrolné mechanizmy. Len na tie sa ale nespoliehajte. Podvodníci ich vedia obísť a aplikácia na nich zostane dovtedy, kým ju niekto nenahlási ako škodlivú.

Kontrolujte názov aplikácie. Vo veľa prípadoch sa vám názov môže zdať rovnaký, no môže ísť o šikovný trik podvodníkov. „Stačí, keď je jeden znak nahradený iným, ktorý vyzerá tak isto. Rôzne písmená v rôznych abecedách vyzerajú rovnako, a to podvodníci využívajú.“

Kontrolujte aj názov spoločnosti, ktorá vydala aplikáciu. Ak aplikáciu vydala spoločnosť A, no v obchode vidíte ako vydavateľa spoločnosť X, nesťahujte ju.

Nesťahujte si bezplatné napodobeniny platených aplikácií.

Čítajte recenzie na internete a pomôžte si aj zoznamom škodlivých aplikácií či antivírusom v mobile.“

Prečo sú škodlivú aplikáciu nebezpečné?

Keď si stiahnete do smartfónu škodlivú aplikáciu, tak to nie je nič príjemné. Odhliadnuc od toho, že takéto aplikácie vám môžu nepriaznivo ovplyvniť výkon vášho zariadenia a znepríjemniť prácu so smartfónom, tak vám hrozia aj ďalšie riziká.

„Škodlivé aplikácie sú nebezpečné preto, že môžu bez nášho vedomia napríklad posielať správy či telefonovať – čo nás môže stáť peniaze. Okrem toho vás môžu nahrávať, poskytovať informácie z telefónu v podobe súkromných konverzácií, videa i fotiek,“ uzatvára Matej Šalmík.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre