SpravodajstvoVesmír

Návrat ľudí na Mesiac je v ohrození, hovorí NASA. Kedy sa vrátime na našu prirodzenú družicu?

Misia Artemis, ktorá mala za cieľ dostať ďalšiu ľudskú posádku na povrch Mesiaca, sa podľa všetkého posunie o minimálne dva roky.

Jedna z najočakávanejších vesmírnych misií najbližších rokov je opäť v ohrození. Ambiciózna misia Artemis, za ktorou stojí americká NASA, sa doslova borí v problémoch. Ku možným problémom s ľudskou posádkou sa najnovšie pridávajú aj zlé správy odhalené pri dôslednej inšpekcii celého programu. Posúvať sa podľa všetkého bude nie len štart celej misie, ale veľký otáznik visí aj nad hlavnými dodávateľmi. Tí podľa zistení nepostupovali úplne tak, ako si to americká NASA predstavovala, informuje portál Futurism.com.

Ľudskú posádku na povrchu Mesiaca tak skoro neuvidíme

Misia Artemis mala za svoj hlavný cieľ opäť dostať na povrch Mesiaca ľudskú posádku. Jej plánovanie už prebieha niekoľko rokov a časový horizont 2024 sa zdal donedávna ešte ako splniteľný cieľ. Správa z dôkladnej inšpekcie celého programu a misie Artemis však upozorňuje na viacero závažných nedostatkov. Veľké problémy spôsobuje najmä rastúca, no predvídateľná rozpočtová kríza, s ktorou sa NASA potýka už niekoľko rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
misia Artemis I
Zdroj: NASA

Zlyháva vývoj a dodávky techniky

Druhým, skutočne závažným problémom, je však vývoj a dodávanie techniky zo strany kľúčových dodávateľov. Inšpekcia misie Artemis totižto odhalila, že výber dodávateľov Boeing a Lockheed Martin a nebol zrejme najšťastnejší. Presnejšie, dodávatelia si skôr neplnili svoje povinnosti presne tak, ako sa očakávalo a podobne je na tom aj zlé pasovanie sa s náročným vývojom moderných komponentov. Obe tieto spoločnosti totižto majú za úlohu vyvinúť štartovací systém Space Launch System (SLS) a lunárnu kozmickú loď Orion. Práve tieto dva prvky sú pre misiu Artemis kľúčové a ich vývoj zrejme nenapreduje dostatočne rýchlo.

„Jeden z problémov, ktoré sme videli pri vývoji SLS a Orion, je samozrejme ich náročný vývoj, ale to, čoho sme boli svedkami, je najmä slabý výkon dodávateľa zo strany spoločnosti Boeing,“ uviedol generálny inšpektor NASA Paul Martin.

Kritika aj na adresu samotnej NASA

Hlavní dodávatelia však podľa inšpektora neboli jediným problémom, prečo by misia Artemis v posledných rokoch pokuľhávala. Ku pochybeniam došlo aj zo strany NASA, ktorá sa mala údajne dopustiť „zlého riadenia projektu a dohľadu nad zmluvami.“ Veľkým problémom celej misie Artemis je podľa generálneho inšpektora aj niekoľko ročné meškanie oproti plánu a v neposlednom rade, miliardové investície nad rozpočet.

Dvojročný sklz a závratná suma samotnej misie

Snahy o návrat na povrch nášho prirodzeného satelitu sa tak zo strany NASA opäť odďaľujú. Podľa odhadov generálneho inšpektora sa štart misie posunie až na rok 2026, čiže s 2 ročným sklzom oproti aktuálnemu plánu. Kuriózna je aj suma za let na povrch Mesiaca, ktorú inšpektor odhaduje. Tá sa podľa neho vyšplhá až na závratných 4,1 miliardy amerických dolárov. Na záver ešte dodávame, že ku možnému štartu misie sa vyjadrili aj ďalší vrcholní predstavitelia NASA. Tí sú po správe inšpektora trošičku optimistickejší a štart odhadujú na rok 2025.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close