NATO sa obáva poškodenia podmorských internetových káblov: V prípade núdze sa chce spoľahnúť na satelity
V prípade poškodenia podmorských internetových káblov by krajiny stratili možnosť komunikácie, čo by predstavovalo obrovský problém.
V hypotetickom scenári vojnového konfliktu by sa mohlo stať, že nepriateľ zaútočí na podmorské internetové káble, ktoré prepájajú kontinenty. To by mohlo spôsobiť gigantický komunikačný problém a spraviť spojenecké krajiny zraniteľnými voči nepriateľskému útoku.
Aj s rastúcim napätím vo svete však stále ide len o hypotetický seriál. NATO si ale uvedomuje potenciálnu slabinu podmorských káblov a ako informuje Techspot, momentálne pripravuje plán, ako presmerovať komunikáciu cez satelity.
Zatiaľ síce nemožno hovoriť o priamom ohrození podmorského internetového spojenia, objavujú sa náznaky toho, že už v minulosti sa niečo podobné odohralo. Predpokladá sa, že Jemenskí Hútiovia ešte vo februári poškodili internetové káble v Červenom mori, ktoré sprostredkovávali 17% globálnej internetovej premávky. V októbri minulého roku sme mohli počuť aj o poškodení internetových káblov v Baltskom mori. Švédsko sa vyjadrilo, že poškodenie káblov bolo s najväčšou pravdepodobnosťou úmyselné.
Presmerovanie komunikácie na satelity
Poškodenie internetových káblov môže v prípade vážneho konfliktu predstavovať obrovskú hrozbu pre komunikáciu medzi spojeneckými národmi. Objavujú sa však správy, že výskumníci z USA, Islandu, Švédska a Švajčiarska pracujú na spôsobe, ako by sme mohli prípade poškodenia podmorských internetových káblov plynulo presmerovať dáta na satelity.
Takáto možnosť by ochránila krajiny nielen v prípade úmyselného útoku, ale aj v prípade prírodných katastrof. Podľa portálu Techspot NATO verí, že sa do tohto projektu oplatí investovať. Vedcom Severoatlantická aliancia udelila grant vo výške viac ako 430-tisíc amerických dolárov. Náklady projektu sa pohybujú v sume približne 2,5-milióna, no prispievajú aj viaceré iné výskumné inštitúcie.
Neprehliadni
Eyup Kuntay Turmus, poradca a programový manažér NATO hovorí, že implementácia tohto projektu sa začne “veľmi skoro”. Výskumníci ale strávia približne dva roky testovaním prototypov a korčuľovaním medzi medzinárodnými reguláciami. Tie sú podľa jeho slov mimoriadne chaotické. Nakoniec ale môže vzniknúť funkčný systém.
“Potrebovali by ste približne tri, či štyri, bomby na to, aby ste odrezali komunikáciu Islandu,” vyjadril sa Már Magnússon, profesor práva na islandskej univerzite Bifrost University.
Do projektu sú zapojené viaceré krajiny a spoločnosti
Na tomto projekte spolupracuje aj americká telekomunikačná spoločnosť Viasat, ktorej satelity boli hacknuté v deň ruskej invázie na Ukrajinu.
Výskumníci vysvetľujú, že jednou z oblastí projektu je identifikovať spôsob, ako možno detegovať hrozbu pre internetové káble čo najskôr. To umožní určiť, kedy potrebujeme presmerovať komunikáciu z káblov na satelity. Momentálne dokážu operátori zistiť narušenie kábla na najbližší kilometer. Projekt chce túto presnosť zvýšiť na najbližší meter.
NATO sa vyjadrilo, že takmer všetka internetová premávka organizácie putuje cez podmorské internetové káble. Rovnako je to s dátami, ktoré predstavujú približne 10-triliónov amerických dolárov vo finančných transakciách. Zároveň organizácia založila centrum, ktoré slúži na koordináciu a vytvorenie najlepších praktík na ochranu podmorskej infraštruktúry. Toto centrum založila po explózii, ktorá v septembri 2022 zničila ropovod Nord Stream 2.
NATO nie je jediným, ktorý si je vedomý možných rizík poškodenia podmorskej infraštruktúry. Nedávno sa vyjadrila aj Európska komisia, ktorá povedala, že je potrebné, aby sa zvýšila bezpečnosť a odolnosť podmorských internetových káblov.
Globálne napätie rastie
Konflikt na Ukrajine stále prebieha a napätie rastie aj okolo Severnej Kórei a Číny. Európska únia 5. júla zároveň oznámila začiatok ekonomickej “vojny” s Čínou. Nejde o konflikt v pravom slova zmysle, no dovoz elektromobilov z Číny sa predraží. To môže znamenať, že sa veľká časť čínskych predajcov áut zameria na regióny, kde sú podmienky o niečo lepšie. Viac o ekonomickej vojne medzi EÚ a Čínou môžeš nájsť v tomto článku, kde sa zároveň dozvieš aj detaily toho, čo sa na území únie zmenilo.
Komentáre