Vesmír

Našu planétu obieha „kvázi satelit“. Na prvý pohľad sa zdá, že máme 2 Mesiace

Astronómovia identifikovali asteroid 2023 FW13, ktorý sa na prvý pohľad zdá, že krúži okolo Zeme, no nie je tomu celkom tak, hoci to tak vyzerá.

Keď hovoríme o Mesiaci, ktorý nám krúži nad hlavami, tak každý vieme, o akom objekte je reč. No novoobjavený asteroid, môže túto bežnú predstavu čiastočne rozvrátiť. Reč je konkrétne o asteroide 2023 FW13, ktorý sa podarilo objaviť observatóriu Haleakala Observatory pomocou satelitu Pan-STARRS.

Podľa výpočtov Sam Deena, tento asteroid obieha našu planétu už niekoľko storočí. Upozornil na to Tony Dunn prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácie odhalili, že asteroid obieha Zem približne od roku 100 pred Kristom a pravdepodobne dlhú dobu, bude ešte našu planétu obiehať. Predpokladá sa, že okolo Zeme bude krúžiť ďalších približne 1 700 rokov.

Asteroid bol objavený pomerne nedávno a to 28. marca. Oficiálne potvrdený bol krátko na to, 1. apríla. Na nezvyčajnú obežnú dráhu upozornil ako prvý Adrien Coffinet, francúzsky astronóm a novinár.

Kvázi satelit

Tento náš „nový Mesiac“ je ale len kvázi satelitom. V astronómi sa tak označujú objekty, ktoré obiehajú okolo planéty ako satelit, no nemajú stabilnú obežnú dráhu, hoci sa to na prvý pohľad zdá. Inými slovami, ide o objekt, ktorý sa zdá byť na oblohe pevne spojený s planétou a sleduje ju vo veľmi podobnej dráhe ako prirodzený satelit, ale v skutočnosti tomu tak nie je.

Zaujímavosťou tohto objektu, ktorý je široký približne 20 metrov je, že hoci sa zdá, že obieha našu planétu, tak v realite tomu tak nie je, Zem moc neovplyvňuje dráhu asteroidu. Asteroid interaguje so Slnkom a je len náhodou, že obieha okolo našej planéty. Coffinet vysvetľuje, že 2023 FW13 je 1:1 v rezonancii so Zemou, čo znamená, že nás stále sprevádza na našej ceste okolo Slnka a pri pohľade so Zeme sa zdá, že sa otáča okolo nás.

Ďalšou zaujímavosťou je, že tento asteroid preletel v našej blízkosti menej ako 15 miliónov kilometrov, čo naznačovalo, že by sa mal nachádzať v existujúcich archívoch pozorovaní. To sa aj potvrdilo. Prvýkrát sme ho videli v roku 2012, no nikto mu nepripisoval väčší význam. Len pre zaujímavosť, podľa výpočtov sa začiatkom marca dostal do vzdialenosti od Zeme približne 9,8 miliónov kilometrov.

Ide o pomerne vzácne pozorovanie tohto fenoménu. Doposiaľ totiž sme objavili len približne jednu desiatku objektov, ktoré sú, boli alebo budú v obdobnej konfigurácii.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close