BezpečnosťNávody

Našli ste svoje mobilné číslo vo výsledkoch vyhľadávania Google? Takto ho odstránite!

Našli ste svoje osobné údaje vo výsledkoch vyhľadávania Google? Pomocou tohto návodu viete zaslať žiadosť na ich odstránenie.

Vyhľadávacie algoritmy najznámejšieho vyhľadávača Google sa každým rokom mimoriadne zlepšujú. Vyhľadávanie je omnoho viac intuitívne a my tak vieme oveľa lepšie a rýchlejšie nájsť to, čo potrebujeme. Táto vlastnosť vyhľadávania vie byť ale aj zneužitá.

Osobné údaje na internete

Na internet sa totiž dostáva čoraz väčšie množstvo osobných informácií, ktoré sú následne zahrnuté aj vo výsledkoch vyhľadávania. Na to v poslednom čase myslel aj Google, ktorý pozmenil podmienky požiadania o vymazanie istých výsledkov vyhľadávania. V minulosti ste o takéto niečo mohli požiadať iba v špecifických prípadoch. Išlo napríklad o to, keď boli údaje zverejnené hackermi po vykonaní útoku (doxing).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čoraz viac sa ale dbá na súkromie každej jednej osoby, preto boli pravidlá o zaslanie žiadosti o odstránenie údajov aktualizované. A my sa dnes pozrieme na to, ako takúto žiadosť zaslať.

Ako zaslať žiadosť o odstránenie osobných údajov

V prvom kroku prejdite na stránku Podpory Google, kde si viete prečítať všetky podmienky a pravidlá zaslania žiadosti. Následne kliknite na modré tlačidlo Začatie žiadosti o odstránenie. Prvé kroky sú už vyplnené, čiže váš prvý krok bude vyplnenie toho, či ste kontaktovali správcu daného webu, na ktorom sa informácia nachádza. My sme správcu nekontaktovali, preto vyberieme možnosť Nie, radšej nie. V druhom kroku zaškrtneme hneď prvú možnosť (Osobné údaje,…), pretože chceme odstrániť mobilné číslo. Do tejto kategórie spadá aj e-mailová adresa, čísla bankového účtu alebo dôverné prihlasovacie údaje.

google zmazanie údajov 1
Zdroj: vosveteit.sk

Po výbere danej možnosti sa nám ponúknu ďalšie. V našom prípade chceme zmazať mobilné číslo a preto opäť vyberieme prvú možnosť.

google zmazanie údajov 2
Zdroj: vosveteit.sk

Následne sa otvorí formulár, ktorý je mimoriadne prehľadný, preto ho vypĺňajte podľa uvedených pokynov. Nejasný môže byť pojem doxing, ktorý sme ale popísali vyššie.

google zmazanie údajov 3
Zdroj: vosveteit.sk

Do žiadosti je potrebné pripojiť aj link na samotnú stránku, kde sa daný údaj nachádza. Pre lepší výsledok viete zaslať link aj zo samotného vyhľadávania na Googli, prípadne viete priložiť snímku obrazovky. Tomu, ako vytvoriť snímku obrazovky v prehliadači Chrome sme sa venovali v tomto článku.

google zmazanie údajov 4
Zdroj: vosveteit.sk

Na konci už iba zaškrtnite čestné vyhlásenie a zašlite danú žiadosť. Výsledok sa samozrejme nedostaví hneď. Celá žiadosť musí byť skontrolovaná a o jej výsledku vás bude Google informovať prostredníctvom e-mailu, ktorý ste zadali v žiadosti.

google zmazanie údajov 5
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že vám tento návod pomôže pri zvyšovaní vašej bezpečnosti na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close