Našli sme „stvoriteľa“ života? Vedci hovoria, že takto mohol vzniknúť život a možno existuje aj mimo Zeme
V našej Slnečnej sústave nájdeme niekoľko rôznych mesiacov, ktoré pod povrchom ukrývajú oceány. Majú tieto oceány vhodné látky pre život?
V našej Slnečnej sústave nájdeme niekoľko mesiacov, ktoré môžu pod svojou hrubou ľadovou škrupinou ukrývať oceán s potenciálne vhodnými podmienkami pre život. Vedci tento typ nazývajú “oceánske svety” a v novej štúdii sa lepšie pozreli na to, ako by mohli tieto mesiace získať vhodné podmienky pre život.
Oceány by mohli pod svojim povrchom ukrývať Európa, Enceladus, Titan a ďalšie objekty v Slnečnej sústave. Na nový výskum upozornil portál Universe Today a v rámci neho vedci uvažujú, či mohli potrebné látky doniesť na tieto mesiace asteroidy, ktoré bombardovali všetky kozmické objekty v Slnečnej sústave počas neskorého veľkého bombardovania.
Doniesli asteroidy na mesiace látky potrebné pre život?
Niektoré hypotézy uvažujú aj o tom, že asteroidy mohli doniesť látky potrebné pre život aj na Zem. Nová štúdia rozširuje podobné hypotézy aj na oceánske svety v našej sústave.
“Predpokladáme, že kométy a asteroidy pred miliardami rokov doniesli do vnútornej časti Slnečnej sústavy vodu a pravdepodobne aj základné stavebné kamene života. Postupne ale zisťujeme, že aj veľa ľadových telies vonkajšej Slnečnej sústavy, napríklad Európa, Titan, Enceladus a ďalšie, môžu mať pod svojim povrchom oceány,” píšu výskumníci.
Keď si predstavíme náraz asteroidu alebo iného väčšieho objektu, spravidla hovoríme o deštrukcii gigantických rozmerov, ktorá môže spôsobiť masové vymieranie života. Viaceré novšie štúdie ale naznačili, že keď asteroidy vrážali do mladej Zeme pred 4-miliardami rokov, okrem deštrukcie so sebou mohli priniesť aj dôležité látky, ako vodu, čpavok alebo metán, spolu s organickými látkami a zlúčeninami dôležitými pre rozvoj života.
“Exogénne dodané materiály sa považujú za dôležitý zdroj organických látok pre mladú Zem. Tlakové vlny nárazu mohli poskytnúť dostatočnú energiu pre organickú syntézu dôležitých prekurzorov, napríklad aminokyselín alebo HCN,” píšu autori vo svojej štúdii.
Fosílne dôkazy naznačujú, že prvé formy života vznikli na Zemi pred približne 4,28-miliardami rokov, v blízkosti hydrotermálnych ventilov. Autori štúdie veria, že pod ľadovou škrupinou niekoľkých mesiacov Slnečnej sústavy môžeme nájsť veľmi podobné podmienky, aké existovali pri hydrotermálnych ventiloch mladej Zeme.
Neprehliadnite
Mesiace ako Európa, Enceladus alebo Titan sa nachádzajú okolo veľkých plynných obrov. Tie ovplyvňujú mesiace svojou gravitačnou silou a vnútro mesiacov tým deformujú. Pri tomto procese vzniká teplo, ktoré sa uvoľňuje cez hydrotermálne ventily do ľadu a premieňa ho na vodu. V určitej vzdialenosti však už teplo nie je dostatočné a ľad opäť zamŕza. Táto ľadová škrupina zároveň chráni oceán predtým, aby sa vyparil do vesmíru.
Existuje možnosť, že sa pod povrchom mesiacov nachádza život
Autori štúdie hovoria, že oceány týchto mesiacov majú všetky potrebné veci pre vznik života. Majú vodu, vhodné chemické zloženie a potrebnú energiu. Misie NASA a ESA, Cassini a Huygens potvrdili, že gejzíry, ktoré vychádzajú z polárneho regiónu mesiaca Enceladus obsahujú organické molekuly.
Ďalšia vec, ktorú si autori všimli je, že tieto mesiace majú na svojom povrchu krátery. To naznačuje, že v minulosti museli prejsť aspoň niekoľkými kolíziami.
“Prirodzene sa pýta otázka, či mohli tieto nárazy priniesť potrebné látky pre život na tieto oceánske svety rovnako, ako sa predpokladá, že ich priniesli do vnútornej Slnečnej sústavy. Ak to tak skutočne bolo, čo môžu tieto impakty predstavovať pre život vo vnútri týchto mesiacov dnes?” pýtajú sa autori štúdie.
Autori štúdie vysvetľujú, že mesiace Európa, Enceladus a Titan prechádzali častými a dlhodobými kolíziami, ktoré môžu spadať pod záujem astrobiológov. Zároveň ale závisí na kompozícii komét a ľadu na povrchu. Napríklad v prípade Titanu je dôležité, či dokázal kolízie prežiť fosfor, ďalšia látka, dôležitá pre život.
Vedci poznamenávajú, že zatiaľ nemôžeme s istotou povedať, či mesiace s oceánom pod povrchom dokážu dnes podporovať život, ani či sa v nich život nachádza. Zistili ale, že možná existencia života v oceánoch pod ľadovou škrupinou týchto mesiacov sa oplatí viac preskúmať.
Komentáre