Našla Čína cestu k lacnej jadrovej fúzii? Za zlomok ceny konkurujú tým najväčším projektom

Pomocou zlatých kužeľov dokázali spustiť fúznu reakciu.

Našla Čína cestu k lacnej jadrovej fúzii?
Zdroj: Chinese Academy of Sciences

Čínski vedci tvrdia, že objavili finančne dostupnú metódu jadrovej fúzie. Portál Futurism píše, že ich nová metóda môže konkurovať oveľa nákladnejším metódam.

Práca čínskych vedcov sa začala minulé leto, v zariadení Shenguang II. Vedci však dostali dotáciu len vo výške 156-miliónov dolárov, čo je v porovnaní s inými projektmi jadrovej fúzie až žalostne málo. Pre porovnanie, projekt International Thermal Experimental Reactor, vo Francúzsku, dostal dotácie až do výšky 65-miliárd dolárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práca čínskych vedcov sa opierala o predchádzajúci experiment, ktorý zahŕňal 100 silných laserov, namierených na jeden cieľ. Tento experiment však viedol k deformovaniu zrkadiel, ktoré lasery vytvárali. Nový projekt nemal ľahkú úlohu. Vedci museli dosiahnuť jadrovú fúziu a poradiť si s menej výkonnými lasermi a veľmi úzkym rozpočtom. Nakoniec však využili proces, ktorý v roku 1997 vynašiel významný čínsky fyzik, Zhang Jie.

Podstatou tohto procesu boli laserové lúče, namierené na dva drobné zlaté kužele. Tieto kužele zároveň vyžarovali vodíkovú plazmu. Ak sa tento experiment udeje za správnych parametrov, môže vzniknúť fúzna reakcia.

Zlaté kužele sa počas procesu vyparia, no náklady na túto operáciu ostávajú až „zanedbateľne malé“. Vedci tvrdia, že malé zrniečko zlata môže viesť k výrobe niekoľkých tisícov kužeľov.

Samozrejme, že vedci narazili aj na určité problémy, no podľa ich slov ide o výrazný pokrok vpred. Dúfajú, že budúce experimenty budú prebiehať vo väčšom merítku a posunú proces jadrovej fúzie na úplne novú úroveň. Ak by sa ambície čínskych vedcov naplnili, získali by fúzny reaktor, ktorý by za zlomok ceny dokázal konkurovať reaktoru ITER vo Francúzsku.

Cesta k čistému a obnoviteľnému zdroju energie?

Fúzna energia má potenciál priniesť ľudstvu nekonečnú a hlavne čistú formu energie. Mnohí experti uvádzajú, že práve fúzia je cestou, akou by sa mohol svet odtrhnúť od fosílnych palív. Momentálne prebieha závod v tom, ktorá krajina dokáže odomknúť tajomstvá fúzie skôr, no jej plný potenciál pravdepodobne dosiahneme len spoločnými silami.

„Je naozaj ťažké povedať, ktorá krajina, či prístup, odomkne plný potenciál fúznej energie. Na ceste sa stretneme ešte s veľkým množstvom neznámych. Je ale možné, že nakoniec jej plný potenciál dokážeme odomknúť len spoločnými silami a spojením odlišných technológií,“ vyjadrili sa vedci.

Jadrová fúzia je proces výroby energie, ktorý prebieha aj v srdci nášho Slnka, ale aj každej hviezdy hlavnej postupnosti vo vesmíre. Ide o druh reakcie, pri ktorej sa dokopy zlučujú dva, alebo viac atómov určitého prvku a tvoria sa tak nové prvky. Rozdiel v hmotnosti medzi reagujúcimi atómami a výsledným produktom sa prejavuje vytvorením veľkého množstva energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre