Naše chápanie vesmíru je úplne zlé, varuje kontroverzná štúdia: Množtvo vedcov s ňou nesúhlasí

Vedec z Oxfordskej univerzity priniesol odvážnu prácu, o ktorej jeho kolegovia nechcú ani len počuť. Má pravdu?

Je naše chápanie vesmíru nesprávne?
Zdroj: Unsplash (Tengyart), Úprava: Vosveteit.sk

Je možné, že sa vedci pri skúmaní vesmíru pomýlili a v skutočnosti nie je nič také, ako sa zdá? Aj to je možnosť, aspoň podľa záverov práce malého vedeckého tímu. Ten tvrdí, že veda musí zmeniť spôsob, akým vesmír chápe, píše portál Futurism.

Predchádzajúce štúdie chápali vesmír a jeho expanziu ako jednotvárny priestor. Nech ste sa pohli akýmkoľvek smerom, všetko vyzeralo viac-menej rovnako. Nová štúdia ale tvrdí, že náš vesmír nie je uniformný, ale skosený, čo by malo výrazný dopad aj na iné vedné odbory. Autorom novej štúdie je Subir Sarkar, profesor na Oxfordskej univerzite. Sarkar pevne verí, že naše chápanie vesmíru je nesprávne, no s jeho prácou mnohí nesúhlasia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nie sme v dobrej pozícii. O tejto práci nechce väčšina kolegov z univerzity ani len počuť,“ priznáva Sarkar.

Myšlienka že vesmír vyzerá rovnako v každom smere sa nazýva kozmologický princíp a jeho počiatky môžeme sledovať až do 16. storočia. Sarkar ale svoju teóriu zakladá na spôsobe, akým sa Mliečna dráha pohybuje naprieč vesmírom. Tento pohyb je podľa jeho slov kľúčom k pochopeniu všetkého. Podľa teórie poznáme len malú hŕstku galaxií a vedci nedokážu s presnosťou určiť, ako ďaleko sa od seba nachádzajú. To Sarkar prirovnal k veľkému stádu. Ak jedno zviera spomalí, vyzerá to, že všetky ostatné od neho utekajú.

Pochopili sme vesmír nesprávne?

Rovnaký klam môže fungovať aj vo vesmíre. Z nášho pohľadu sa len môže zdať, že vesmír expanduje. Subir Sarkar nie je prvým človekom, ktorý napadol zaužívané kozmologické modely. Pred dvoma rokmi sa objavili vedecké štúdie, ktoré tvrdili, že vesmír expanduje oveľa rýchlejšie, než sme si mysleli. To sa zdá byť v rozpore s fyzikálnymi modelmi. Aj minulý rok sa objavila štúdia, ktorá poukázala na to, že niečo nie je vo vesmíre tak, ako má byť. Alexia Lopez z University of Central Lancashire objavila líniu galaxií, ktorá sa taktiež nezhodovala so zaužívanými teóriami.

Teórie sú rôzne a objavila sa aj teória o tom, že náš vesmír môže mať oveľa viac dimenzií, než si vedci myslia. Momentálne existuje niekoľko vesmírnych záhad, ktoré si vyžadujú novú fyzikálnu teóriu. Najčastejšie sa ale hovorí o takzvanej teórii všetkého alebo o teórii kvantovej gravitácie. Táto práca by zjednotila to najlepšie z dvoch mimoriadne efektívnych teórií, ktoré ale nedokážu pracovať spolu.

Ak by veda prijala Sarkarovu teóriu, znamenalo by to kompletnú prerábku všetkých vedeckých teórií, aké dnes existujú. Z tejto strany je pochopiteľné, prečo sa nové teórie vedcom neprijímajú ľahko. Väčšina nie je pripravená na obrovskú zmenu, ktorá by prišla s novým chápaním vesmíru okolo. Ďalším faktorom je samozrejme aj to, že zatiaľ nikto nevie, či je Sarkarova teória správna.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre