NASA zverejnila termín prvého, historického letu na Marse: Kedy sa Ingenuity dostane do vzduchu?

Ukazuje sa, že dlho čakať nemusíme. Let sa odohrá už čoskoro!

Perseverance
Zdroj: NASA/JPL

Na Marse sa okrem roveru Perseverance nachádza aj malý dron, s názvom Ingenuity. Dron nemá špecifické vedecké ciele, no jeho misia je rovnako dôležitá, ako misia rovera. Ingenuity sa totiž pokúsi o prvý kontrolovaný let na povrchu inej planéty, píše portál Space.

Tento let by sa mohol odohrať už čoskoro. NASA oznámila, že Ingenuity by mohol poletieť už 8. apríla. Prvý let bude jedným z piatich, ktoré sa pokúsia demonštrovať schopnosti drona, ak všetko pôjde podľa plánu. Dron má na svoje lety len 31-dňové okno.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tešíme sa na to, že budeme môcť ľuďom ukázať, ako sa našej malej helikoptére darí na povrchu červenej planéty. Sme si istí, že sa verejnosť rada pozrie na prvý let na inej planéte,“ vyjadrila sa Lori Glaze, riaditeľka NASA Planetary Science Division.

Glaze neklamala, čo sa týka veľkosti drona. Ten je polmetra vysoký a váži necelé dva kilogramy. Než ale Ingenuity poletí, vedci na Zemi sa musia uistiť, že všetko funguje tak, ako má. Ďalším problémom je, že sa dron nachádza pripevnený na spodnej strane rovera Perseverance. Na to, aby mohol letieť ho musí rover spustiť. Ide o komplikovaný proces, ktorý bude trvať 6 dní.

„Všetko čo sa týka drona Ingenuity robíme prvýkrát,“ vyjadrila sa Farah Alibay z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Prvý let na Marse

Dron Ingenuity je prvou helikoptérou na povrchu inej planéty a preto sa vedci musia dobre uistiť, že všetko ide podľa plánu. Keď začnú s procesom, už nie je cesty späť. Vedci tvrdia, že všetky činnosti sú detailne naplánované, závislé jedna na druhej a nedajú sa zvrátiť. Ak vedci dostanú podozrenie, že niečo nie je tak, ako by malo byť, celý proces odložia o deň, alebo dva, kým sa veci nevyriešia.

Rover Perseverance má momentálne namierené k „letisku.“ Ide o región, ktorý je relatívne rovný a nenachádzajú sa tam žiadne nebezpečenstvá. Keď rover položí drona na zem, musí sa vzdialiť minimálne o 5 metrov, aby dron získal dostatok slnečného svetla na dobitie batérií. Následne otestujú rotory a ak všetko pôjde tak, ako má, dron môže začať s prvým, historickým letom.

Pri prvom lete by sa mal dron vzniesť do výšky 3 metrov a vznášať sa po dobu 30 sekúnd. Následne by sa mal opäť vrátiť na zem. Dron Ingenuity nám zároveň prinesie fotografie a videá zo svojho letu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre