NASA zverejnila ďalší záber z Marsu: Trhlinový otvor v tvare gekóna v Gordii Fossae
Kamera HiRISE zo sondy Mars Reconnaissance Orbite nám prináša pohľad na „zjazvenú“ tvár Marsu po sopečnej činnosti v oblasti Gordii Fossae.
Planéta Mars dnes vyzerá ako pustá krajina, ale opak je pravdou. Planéta nám ponúka pohľad do histórie, ktorý nám môže veľa napovedať nielen o vývojí planét ako takých, ale i o našej vzdialenej budúcnosti. Rovnako, Mars nám ponúka i rôzne pohľady a scenérie, ktoré berú dych. Za spomenutie stojí napríklad nedávny pohľad na „marťanský cintorín“, či zvláštna štruktúra kameňov v kráteri Jezero.
Krásne pohľady nám najnovšie prináša i kamera HiRISE zo sondy Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá zachytila z výška približne 273 kilometrov, ďalší dychberúci pohľad. Nižšie na fotografii môžete vidieť pozostatky dávnej sopečnej činnosti, ktorá „zjazvili“ tvár planéty. Fotografia bola zachytená ešte v auguste tohto roka pričom NASA, ju zverejnila len nedávno.
Sopečná činnosť už nie je dlhšiu dobu živou a ide skôr len o geologický útvar, puklinu, ktorá sa nachádza v Gordii Fossae, vulkanickej oblasti neďaleko Olympus Mons, najväčšej sopky na planéte.
„Hladké vulkanické povrchy v oblasti Gordii Fossae sú niekedy prerušované dlhými úzkymi korytami alebo puklinami. Tieto trhliny sa tvoria, keď podzemné zlomy, ktoré môžu zahŕňať pohyb magmy, dosiahnu blízky povrch, čo umožňuje, aby sa materiál zrútil do jám alebo predĺžených žľabov. Zdá sa, že táto trhlina vyvrhla materiál, ktorý stekal na povrch.“ opisuje trhlinu americká NASA.
Americká vesmírna agentúra ďalej opisuje tento útvar, ako gekóna. Samozrejme, na to, aby sme ho tam videli, tak musíme pustiť uzdu svojej fantázie. Vidíte ho tam aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. V závere treba dodať, že nech sa tento útvar sformoval akokoľvek, tak sopečný gekón vznikol už dávno. V súčasnosti na Marse nie je žiadna sopečná aktivita, ale kedysi dávno bola, a to pomerne veľa.
Komentáre