SpravodajstvoVeda a výskum

NASA zverejnila časozberné video, ktoré zachytáva desať rokov slnečnej aktivity

NASA vydala nádherné video, v ktorom uvidíte všetky zmeny, ktoré sa na Slnku udiali

Desať rokov je pre naše 4.6-miliardy rokov staré Slnko to, čo je pre nás milióntina sekundy. Avšak každých desať rokov, čo naše Slnko horí, je desaťročie turbulentných zmien.

Nádherne to zachytila NASA Solar Dynamics Observatory, ktorá vytvorila časozberné video, zachytávajúce slnečnú aktivitu. Video sa skladá zo 425-miliónov fotografií vo vysokom rozlíšení, ktoré boli zachytené každých 0.75 sekúnd, v období medzi 2. júnom 2010 a 1. júnom 2020. Každá sekunda na videu reprezentuje deň v živote slnka a pozrieť si celé desaťročie vám bude trvať približne hodinu, píše portál Live Science.

Počas desiatich rokov zachytených na videu, budete môcť vidieť zmeny v magnetickom poli, ktoré sa prejavuje v slnečných škvrnách. Tieto zmeny vyvrcholili okolo roku 2014 a pomaly začínali ustupovať. Každých 11 rokov sa slnečné magnetické póly odrazu vymenia. Z juhu sa stane sever a opačne. Slnečná aktivita začne ustupovať a povrch sa stane kľudným morom žltej plazmy. Obdobie kľudu sa nazýva solárne minimum a práve sa uprostred jedného nachádzame.

Dekáda Slnka

V polovici jednej dekády, kedy opäť dochádza ku zmenám v magnetickom poli nastáva solárne maximum. Slnečná aktivita prudko vzrastie a na povrchu opäť možno objaviť obrovské slnečné škvrny. Objavovať sa začínajú aj slnečné erupcie a vrchol solárneho maxima končí opäť zmenou pólov. Potom sa začína nový solárny cyklus.

Tieto zmeny sa dajú zo Zeme pozorovať veľmi ťažko. Niektoré solárne maximá zapríčiňujú výraznejšiu polárnu žiaru, ktorú možno pozorovať v nižších zemepisných šírkach. Observatórium NASA však dokáže tieto zmeny vidieť jasne, pretože naše Slnko monitorujú v ultrafialovom svetle. Tieto extrémne energetické vlnové dĺžky dokážu vidieť cez slnečnú žiaru a odhaliť zmeny vo vrchnej časti slnečnej atmosféry, koróne.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close