SpravodajstvoVeda a výskum

Naša Zem nie je jediným klenotom Slnečnej sústavy. Pozrite sa na tie najfascinujúcejšie kozmické objekty

Naša sústava je plná fascinujúcich miest

Naša Zem je v Slnečnej sústave jasným unikátom. Jediná planéta, ktorá má v atmosfére dostatok kyslíka, na svojom povrchu má vodu a je naším domovom. Napriek tomu ale nie je jedinou zaujímavou planétou, ktorá obieha okolo hviezdy s názvom Slnko. Píše o tom portál Space.

Venuša

Spomedzi všetkých skalnatých planét (pozn. redakcie: Merkúr, Venuša, Zem, Mars) je Venuša druhou najzaujímavejšou planétou. Má nezvyčajne hrubú a hlavne toxickú atmosféru a tlak na jej povrchu je takmer stonásobne väčší ako tlak u nás na Zemi. Ak by ste sa ocitli na povrchu planéty, cítili by ste tlak, ktorý sa rovná tlaku, 900 metrov pod morom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Planéty
Fotografia povrchu Venuše, zachytená ruskou sondou Venera 13. Zdroj: Reddit/reporter_at_large

Zároveň je jej atmosféra plná skleníkových plynov. Zaujímavosťou je, že na povrchu Venuše je teplejšie ako na povrchu Merkúra, prvej planéty od Slnka. Teplota je tak vysoká, že na jej povrchu môžete rozpustiť olovo. Aby toho nebolo málo, v atmosfére Venuše sa nachádza veľké množstvo kyseliny sírovej. Tá sa zhromažďuje v oblakoch, vo vrchnej časti atmosféry, čo jej dáva žltozelený odtieň. Zároveň tu sú bežné aj kyselinové dažde, ktoré sa však nedostanú na povrch. Atmosféra sa postará o to, aby sa krátko po zapršaní vyparili.

Saturn

Ďalšou fascinujúcou planétou je Saturn a jeho šesťuholníkový útvar na severnom póle. Môže za to obrovská búrka, ktorá ženie vietor do rýchlostí až niekoľko stoviek km/h. Čím južnejšie sa vetry presunú, o to viac spomalia. V istom bode sa spomalia a začnú byť nestabilné. Potom do nich začnú vrážať rýchlejšie vetry a vytvoria dlhotrvajúce hurikány. Tieto hurikány nútia vietor, aby putoval v šesťuholníkovom tvare.

Planéty
Zdroj: NASA/ Cassini Imaging Team

Titan

Aj jeden z mesiacov Saturnu, Titan, má svoje tajomstvá. Tento mesiac má jednu z najhrubších atmosfér, spomedzi všetkých mesiacov v Slnečnej sústave a v nej sa ukrýva fascinujúca hmla. Atmosféra Titanu sa skladá prevažne z dusíka, ale aj metánu a etánu. Vďaka tomu naberá žltkavý odtieň. Nízko nad povrchom sa metán spája s vodíkom a vytvára husté oblaky.

Niekedy tento metán v atmosfére vytvorí kvapky, ktoré dopadnú na zem. Tieto kvapky sa následne združujú a vytvárajú jazierka, rieky, alebo aj oceány tekutého metánu. Ak sa niekedy na mesiaci zvýši teplota, metán sa odparí a celý cyklus sa začne nanovo. Ide o kolobeh, ktorý máme aj u nás na Zemi, lenže v oveľa nižších teplotách. Okrem Zeme je to jediný objekt v sústave, ktorý má na povrchu kvapalinu. U nás si život vyžaduje vodu, ale vedci teoretizujú, že istá forma života môže fungovať práve na metáne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close